Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Sněmovní mandátní a imunitní výbor má dnes doporučit, zda vydat poslance Novotného a Borku k trestnímu stíhání. Policie chce oba obvinit v případu machinací s dotacemi z ROP Severozápad. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Výbor má dát doporučení ke stíhání Novotného a Borky

Sněmovní mandátový a imunitní výbor by měl dnes doporučit plénu, zda má vydat Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM) k trestnímu stíhání, nebo ne. Policie chce oba poslance obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný a Borka jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Novotný označil svůj případ za vykonstruovaný a účelový.

Poslanci projednají změny v pravomocích centrální banky

Poslanci by dnes měli pokračovat v projednávání novely, podle níž by Česká národní banka dostala zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. U úvěrů na bydlení nyní vydává centrální banka jejich parametry formou doporučení, které ale není vymahatelné. Novela také ruší omezení pro operace mezi Českou národní bankou a dalšími bankami a doplňuje možnost vydávat vedle pamětních mincí pamětní bankovky. Do závěrečného schvalování by měla sněmovna propustit rovněž novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, která má omezit daňové úniky na mezinárodní úrovni.

Olomoucký vrchní soud otevře kauzu lihové mafie v čele s Březinou

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane zlínský podnikatel Radek Březina a dalších sedm mužů obžalovaných v kauze takzvané lihové mafie. Za obchody s nelegálním lihem s rekordní škodou přes šest miliard korun jim krajský soud před půldruhým rokem uložil tresty od čtyř do 13 let vězení. Nejvyšší trest z organizované skupiny dostal Radek Březina, naopak nejnižší, čtyřletý trest jeho mladší bratr Tomáš, který jako jediný získal status spolupracujícího. Většina z obžalovaných se proti rozsudku odvolala, u některých podal odvolání také žalobce. Kauzu má soud naplánovánu do čtvrtka. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1