3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Sněmovní mandátní a imunitní výbor má dnes doporučit, zda vydat poslance Novotného a Borku k trestnímu stíhání. Policie chce oba obvinit v případu machinací s dotacemi z ROP Severozápad. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Výbor má dát doporučení ke stíhání Novotného a Borky

Sněmovní mandátový a imunitní výbor by měl dnes doporučit plénu, zda má vydat Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM) k trestnímu stíhání, nebo ne. Policie chce oba poslance obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný a Borka jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Novotný označil svůj případ za vykonstruovaný a účelový.

Poslanci projednají změny v pravomocích centrální banky

Poslanci by dnes měli pokračovat v projednávání novely, podle níž by Česká národní banka dostala zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. U úvěrů na bydlení nyní vydává centrální banka jejich parametry formou doporučení, které ale není vymahatelné. Novela také ruší omezení pro operace mezi Českou národní bankou a dalšími bankami a doplňuje možnost vydávat vedle pamětních mincí pamětní bankovky. Do závěrečného schvalování by měla sněmovna propustit rovněž novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, která má omezit daňové úniky na mezinárodní úrovni.

Olomoucký vrchní soud otevře kauzu lihové mafie v čele s Březinou

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane zlínský podnikatel Radek Březina a dalších sedm mužů obžalovaných v kauze takzvané lihové mafie. Za obchody s nelegálním lihem s rekordní škodou přes šest miliard korun jim krajský soud před půldruhým rokem uložil tresty od čtyř do 13 let vězení. Nejvyšší trest z organizované skupiny dostal Radek Březina, naopak nejnižší, čtyřletý trest jeho mladší bratr Tomáš, který jako jediný získal status spolupracujícího. Většina z obžalovaných se proti rozsudku odvolala, u některých podal odvolání také žalobce. Kauzu má soud naplánovánu do čtvrtka. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud