Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Šéfové parlamentních stran budou diskutovat o české bezpečnosti a obraně, debaty se zúčastní i ministr obrany Martin Stropnický či náčelnk generálního štábu Josef Bečvář. Olomoucký soud rozhodne v kauze Radka Březiny, která se týká obchodů s nelegálním lihem. Co dalšího se dnes děje v Česku?

Šéfové parlamentních stran budou diskutovat o české obraně

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický, šéfové politických stran a náčelník generálního štábu Josef Bečvář budou v Praze diskutovat o české bezpečnosti a obraně. Konference by podle pořadatelů měla přispět k vyjasnění stanovisek jednotlivých stran na bezpečnostní problematiku před podzimními volbami. Konkrétně se může debata točit třeba kolem závazku Česka vůči NATO. Na obranu totiž země nedává tolik, kolik by podle pravidel aliance měla.

Soud rozhodne v Březinově lihové kauze

Olomoucký vrchní soud rozhodne v kauze zlínského podnikatele Radka Březiny týkající se rozsáhlých obchodů s nelegálním lihem. V případu s rekordní škodou na daních, která přesáhla šest miliard korun, je obžalováno osm mužů, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované skupiny. Krajský soud je potrestal vězením od čtyř do 13 let, jeden dostal podmínku. Většina žádá snížení trestu až o několik let, žalobce požadoval naopak zpřísnění u tří z nich včetně šéfa této takzvané lihové mafie Radka Březiny.

Senát bude řešit zvýhodnění důchodců a rodičů

Vyšší valorizaci důchodů a zvýhodnění rodin s dětmi mají přinést novely, které bude schvalovat Senát. Rozhodnout má také o novele, která má zmírnit požadavky na vzdělání zdravotních sester. V této předloze patrně odmítne uzákonit podmínky vzdělání pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny, což požaduje mimo jiné lékařská komora. Důchodová novela má zajistit, že měsíční penze se příští rok zvýší v průměru zhruba o 500 korun místo asi 400 korun. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1