Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci dnes budou jednat o přesčasech policistů a hlasovat o rozšíření pravomocí kontrolorů České obchodní inspekce nebo o veterinární novele, která má mimo jiné bojovat proti takzvaným množírnám psů. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Poslanci budou jednat o změnách v přesčasech policistů

Poslanci dnes budou schvalovat změny v přesčasové práci v bezpečnostních sborech. Policisté a příslušníci dalších bezpečnostních sborů by tak už nesloužili ročně 150 hodin přesčasů bez nároku na náhradní volno nebo odměnu. Sněmovna bude hlasovat také o rozšíření pravomocí inspektorů České obchodní inspekce. Kontroloři by díky vládní normě mohli při některých akcích používat skrytou identitu, aby nebyli kvůli předložení občanského průkazu odhaleni. Na programu je také návrh zákona stanovující pravidla pro používání občanských průkazů s čipem, nebo schvalování veterinární novely, jež zavede registraci útulků a povinnost hlásit chov pěti a více dospělých fen, což by umožnilo účinnější postup proti takzvaným množírnám psů.

Česko hostí konferenci o budoucnosti společné obrany EU

Diskusi o budoucnosti společné obrany EU dnes v Praze na mezinárodní konferenci zahájí čelní představitelé Evropské unie, NATO a předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Na konferenci DESCOP vystoupí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Zúčastní se jí také ministři zahraničí a obrany několika členských zemí EU a zástupci evropského obranného průmyslu. Na fóru se bude diskutovat o návrzích modelů společné obrany, s nimiž tento týden přišla Evropská komise. Z debaty by podle očekávání měly vzejít podněty pro červnové zasedání Evropské rady.

Hejtmani budou řešit, kde vzít peníze na zvýšení mezd

Hejtmani budou v Liberci řešit, kde vzít peníze na zvýšení mezd nejen řidičů autobusů ve veřejné dopravě, ale také pracovníků v sociálních službách, kultuře nebo zdravotnictví, o němž na konci května rozhodla vláda. Svým nařízením zrušil kabinet tři z devíti platových tabulek, výdělky v sociálních službách se tak mají od července zvýšit o 23 procent. Pracovníci v kultuře či v nepedagogických profesích ve školství si mají přilepšit o 9,4 procenta. Zvýšení mezd se výrazně dotkne právě krajů, přes něž jdou peníze na financování sociálních služeb. Vláda sice rozhodla také o poskytnutí dotací 1,1 miliardy korun, kraje ale zatím neměly mnoho času se se změnou seznámit a není jasné, zda peníze budou stačit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1