Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Po odpoledním jednání vedení ČSSD by mělo být jasno, zda Bohuslav Sobotka zůstane v čele strany a povede ji do letošních sněmovních voleb. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Po jednání vedení ČSSD by mělo být jasno, zda Sobotka zůstane

Po dnešním odpoledním jednání politického grémia ČSSD by mělo být definitivně jasno, zda sociální demokracii a její kampaň do letošních sněmovních voleb i nadále povede premiér Bohuslav Sobotka. Spekulace o tom, že by se mohl Sobotka vzdát funkce předsedy ČSSD či volebního lídra, zesílily v posledních dnech, Sobotka se k nim ale dosud nevyjádřil. Podle zrojů INFO.CZ vypadá pravděpodobná varianta, že ho v čele strany nahradí statutární předseda Milan Chovanec, volebním lídrem by pak měl být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Vláda bude řešit, komu příští rok přidá

Lídři vládní koalice dnes ráno, a ministři později dopoledne, otevřou debatu nad rozpočtovými prioritami pro příští rok. Ministerstvo financí navrhuje schodek 50 miliard korun, který chce dodržet i premiér Bohuslav Sobotka. Víc peněz by mělo jít podle návrhu ministerstva na důchody, platy, sociální i nemocenské dávky či na obranu. Sobotka mezi priority přidal financování vysokých škol, investice do dopravy a spolufinancování evropských projektů. Ministři mají dnes také rozhodnout, zda Česko podá žalobu k evropské směrnici ke kontrole nabývání a držení zbraní.

V Senátu se bude řešit Čubova dlouhodobá absence

V Senátu se dnes možná rozřeší případ dlouhodobé nepřítomnosti zlínského senátora Františka Čuby (SPO) na jednáních horní komory. Čubův stranický šéf Jan Veleba má předsedovi Senátu Milanu Štěchovi předat dopis, v němž jednaosmdesátiletý senátor sám nabídl řešení své devítiměsíční absence kvůli zdravotním důvodům. Spekuluje se o tom, že se mandátu vzdá. Veleba to odmítl komentovat, uvedl jen, že s Čubovým návrhem souhlasí a označil jej za „chlapský a čestný“. Pokud by se Čuba mandátu vzdal, prezident by musel na Zlínsku vypsat předčasné senátní volby.