3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Po odpoledním jednání vedení ČSSD by mělo být jasno, zda Bohuslav Sobotka zůstane v čele strany a povede ji do letošních sněmovních voleb. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Po jednání vedení ČSSD by mělo být jasno, zda Sobotka zůstane

Po dnešním odpoledním jednání politického grémia ČSSD by mělo být definitivně jasno, zda sociální demokracii a její kampaň do letošních sněmovních voleb i nadále povede premiér Bohuslav Sobotka. Spekulace o tom, že by se mohl Sobotka vzdát funkce předsedy ČSSD či volebního lídra, zesílily v posledních dnech, Sobotka se k nim ale dosud nevyjádřil. Podle zrojů INFO.CZ vypadá pravděpodobná varianta, že ho v čele strany nahradí statutární předseda Milan Chovanec, volebním lídrem by pak měl být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Vláda bude řešit, komu příští rok přidá

Lídři vládní koalice dnes ráno, a ministři později dopoledne, otevřou debatu nad rozpočtovými prioritami pro příští rok. Ministerstvo financí navrhuje schodek 50 miliard korun, který chce dodržet i premiér Bohuslav Sobotka. Víc peněz by mělo jít podle návrhu ministerstva na důchody, platy, sociální i nemocenské dávky či na obranu. Sobotka mezi priority přidal financování vysokých škol, investice do dopravy a spolufinancování evropských projektů. Ministři mají dnes také rozhodnout, zda Česko podá žalobu k evropské směrnici ke kontrole nabývání a držení zbraní.

V Senátu se bude řešit Čubova dlouhodobá absence

V Senátu se dnes možná rozřeší případ dlouhodobé nepřítomnosti zlínského senátora Františka Čuby (SPO) na jednáních horní komory. Čubův stranický šéf Jan Veleba má předsedovi Senátu Milanu Štěchovi předat dopis, v němž jednaosmdesátiletý senátor sám nabídl řešení své devítiměsíční absence kvůli zdravotním důvodům. Spekuluje se o tom, že se mandátu vzdá. Veleba to odmítl komentovat, uvedl jen, že s Čubovým návrhem souhlasí a označil jej za „chlapský a čestný“. Pokud by se Čuba mandátu vzdal, prezident by musel na Zlínsku vypsat předčasné senátní volby.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.