3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka dnes po šesti letech opustil funkci předsedy ČSSD, stranu nově vedou Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Premiér Sobotka opustil funkci předsedy ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka dnes po šesti letech končí ve funkci předsedy ČSSD. Své rozhodnutí vysvětluje tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Říká, že z ČSSD cítil neklid a kritiku v době, kdy by se měla soustředit na získávání voličů a svůj program. Vedení strany se ujme ministr vnitra Milan Chovanec, lídrem pro říjnové volby do sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka chce dokončit svůj mandát v čele vlády. Trojice lídrů ČSSD odmítla spekulace, že by nová forma vedení mohla stranu krátce před volbami ještě víc oslabit.

Zaorálek a Timmermans ukončí pražskou konferenci o budoucnosti EU

Projevy místopředsedy Evropské komise Hanse Timmermanse a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ukončí třetí ročník mezinárodní konference Prague European Summit (PES). Třídenní konference se zaměřuje na budoucnost Evropské unie. Dnešní expertní panely se budou věnovat také politickým i obchodním důsledkům brexitu. O vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie bude v Černínském paláci hovořit například český velvyslanec při EU Martin Povejšil, v diskusi o obchodních vztazích Londýna a Bruselu pak promluví náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl.

Sjezd OS Kovo v Olomouci zvolí nové vedení včetně předsedy

Předsedu a členy nejužšího výkonného vedení svazu zvolí delegáti 7. sjezdu odborového svazu Kovo, který začne v Olomouci. O funkci předsedy tohoto největšího českého odborového svazu se bude znovu ucházet dosavadní šéf Jaroslav Souček, který je jediným kandidátem. Na sjezd OS Kovo je do Olomouce pozváno 202 delegátů, kteří zastupují 96 000 členů svazu z celé České republiky. Zahájení sjezdu se ve čtvrtek odpoledne v Olomouci zúčastní premiér Bohuslav Sobotka.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.