Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman dnes přijme odstupující ministryni školství Kateřinu Valachovou, ministři obrany šesti zemí střední Evropy mezitím budou jednat o rizicích spojených s migrační krizí. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Prezident přijme odstupující ministryni Valachovou

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijme odstupující ministryni školství Kateřinu Valachovou. Ta se na začátku května rozhodla rezignovat kvůli kauze možného zneužití sportovních dotací, v níž figuruje její náměstkyně Simona Kratochvílová. Zeman dal Valachové čas, aby si odchod promyslela, pokud mu sdělí, že na rezignaci trvá, její demisi přijme. V takovém případě se Zeman v úterý sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem a ve středu ho jmenuje ministrem.

 

Ministři šesti zemí budou v Praze jednat o evropské obraně

Ministři obrany šesti středoevropských zemí budou dnes na Pražském hradě diskutovat o prohlubování společné obrany Evropské unie a o problematice migrační krize. Jednání se koná v rámci Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), na níž se podílejí Česko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko a které Česko letošní rok předsedá. Jedná se v poslední době o třetí mezinárodní jednání v Praze, které se evropskou bezpečností zabývá.

 

Soud začne projednávat případ vědomého šíření HIV

Ústecký krajský soud dnes začne projednávat případ Zdeňka Pfeifera, který čelí obžalobě za vědomé šíření viru HIV. Muži, který se rok skrýval v Thajsku, hrozí až 12 let vězení, podle obžaloby nakazil i tehdy nezletilého chlapce. Státní zastupitelství obžalovalo Pfeifera z osmi trestných činů. "Z těch nejzávažnějších bych jmenoval pokus zločinu těžkého ublížení na zdraví a přečin šíření nakažlivé lidské nemoci. Pan obviněný je ohrožen trestní sazbou v trvání pět až 12 let," řekl pro tiskovou agenturu ČTK státní zástupce Vladimír Jan.

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link