Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Ministryně školství Kateřina Valachová končí v čele svého resortu, odboráři budou jednat s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru. Co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Valachová dnes skončí ve funkci ministryně

Kateřina Valachová dnes skončí ve funkci, vystřídá ji její dosavadní náměstek Stanislav Štech, kterého prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje jejím nástupcem. Skončí tak šest týdnů trvající nejistota, kdo ministerstvo školství povede. Valachová se rozhodla podat demisi 9. května v souvislosti s případem možného zneužití sportovních dotací, v němž figurují dva ministerští úředníci. Původně chtěla odejít k 31. květnu, Zeman ale její demisi přijal až toto pondělí. Premiér Bohuslav Sobotka ho za průtahy kritizoval.

Odbory budou jednat s vládou o růstu platů

Odboráři se dnes odpoledne chystají jednat s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru. Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) požadují, aby se výdělky učitelů, hasičů, úředníků či policistů zvedly od září o deset procent. O přidání o desetinu se zmínil před odchodem z funkce i bývalý ministr financí Andrej Babiš, platy by se ale zvýšily od listopadu. Podle šéfa odborové konfederace Josefa Středuly se české ekonomice daří a ve svých peněženkách by to měli poznat i zaměstnanci veřejných služeb. Odboráři žádají zvýšení výdělků ještě před říjnovými parlamentními volbami.

Zeman dnes na Hradě jmenuje 34 nových soudců

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenuje 34 nových soudců. Většina z nováčků má zamířit na okresní soudy, dva mají být přiděleni rovnou k soudu krajskému, konkrétně k Městskému soudu v Praze. Dvě třetiny adeptů na talár tvoří ženy, mezi kandidáty převažují právníci, kteří mají jinou praxi než soudní. Ministerstvo spravedlnosti zohledňuje v návrzích na jmenování dlouhodobou přetíženost některých soudů.