Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanecká sněmovna dnes projedná ústavní novelu, podle které by majitelé legálně držených zbraní měli v případě potřeby zajištění bezpečnosti možnost zasáhnout a zbraň použít. Přestože budou ke schválení předlohy nutné hlasy nejméně tří pětin všech poslanců, šanci na přijetí by v dolní komoře mít mohla. Jaké další z domova se dnes vyplatí sledovat? 

Poslanci budou schvalovat zbraňovou novelu a změny registru smluv

Poslanci dnes projednají ústavní novelu o držení zbraní, která by dala majitelům legálně držených zbraní možnost zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Je i reakcí na evropskou směrnici o omezení zbraní, byť ji podle mnohých poslanců nezvrátí. Sněmovna projedná i částečné zmírnění zákona o povinném zveřejňování smluv na internetu. Hlasovat by poslanci mohli také o růstu plateb do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce a o snížení hranice pro doplatky za léky u dětí a seniorů.

Prezident Miloš Zeman dnes zahájí návštěvu Kraje Vysočina

Setkáním s hejtmanem Jiřím Běhounkem a jeho manželkou dnes prezident Miloš Zeman na krajském úřadě v Jihlavě zahájí třídenní návštěvu Kraje Vysočina. Sejde se také s krajskými zastupiteli a vybranými starosty obcí. Ve Smrčné na Jihlavsku se setká s autory Včelí naučné stezky, první den návštěvy zakončí setkáním s vedením a občany Třeště na Jihlavsku. Zeman tím zakončí čtvrté kolo svých cest po regionech České republiky. Po návštěvě bude následovat jeho tradiční dovolená na chalupě v Novém Veselí na Žďársku.

Soud se dnes začne zabývat loňskou střelbou na pražském Zličíně

Případ Arména Norajra Caturjana, který podle obžaloby loni střílel před nákupním centrem v pražském Zličíně, se dnes začne zabývat Městský soud v Praze. Incident se stal 1. července na parkovišti před obchodem Globus. Trojice mužů tam přišla společně a Caturjan na ně začal střílet, podle obžaloby „z přesně nezjištěné příčiny“. Jednoho muže cizinec postřelil, druhému se podařilo utéct. Podle svědků střelbě předcházela hádka více lidí. Arménovi, který je na útěku, hrozí za pokus o dvojnásobnou vraždu 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link