Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslaneckou sněmovnu dnes čekají pravidelné interpelace členů vlády. Předtím ale poslanci rozhodnou o osudu novely o údržbě zdravotnických zařízení, která má podle odhadů ušetřit stamiliony ročně. Jaké další zprávy z Česka by vám dnes neměly uniknout? 

Poslanci se budou zabývat zejména pravidelnými interpelacemi

Poslanci by dnes mohli do závěrečného kola pustit novelu, jež by zdravotnickým zařízením zjednodušila odbornou údržbu a opravy přístrojového vybavení i školení o jeho obsluze. Předloha poslance Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) předpokládá, že údržbu přístrojů a školení by mohl provádět širší okruh lidí než nyní. Měla by přinést úspory, ve zdravotnictví by mohlo jít podle odhadů o stamiliony korun ročně. Na programu jsou ale zejména pravidelné interpelace na členy vlády a také mezinárodní smlouvy.

Myslivci projednají s Jurečkou odstřel divočáků na Zlínsku

Myslivci dnes budou jednat s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) o povolení odstřelu divočáků na Zlínsku, které zasáhl africký mor prasat. V regionu nesmějí myslivci divočáky lovit od druhé poloviny června, kdy se mor objevil. O povolení usiluje Českomoravská myslivecká jednota. Myslivci navrhují, aby byl v zamořené oblasti dovolen odstřel divočáků při individuálních lovech. Hromadně by se tam neměla lovit žádná zvěř. Žádají také, aby stát vytvořil nárazníkové pásmo, které by se táhlo od okresu Brno-venkov přes Olomoucko až k Frýdecko-Místecku. Tam by se dala prasata lovit pomocí technik, jež nejsou povolené, například s použitím umělého osvětlení.

Čtvrtroční pokles ceny benzinu se zastavil, nafta dál zlevňuje

Pokles ceny benzinu se tento týden zastavil. Cena za nejprodávanější Natural 95 byla ve středu stejná jako před týdnem a činila 29,68 koruny za litr. Od dubna přitom setrvale klesala. Nafta za poslední týden zlevnila o 11 haléřů na průměrných 28,52 Kč/l. Nejdražší pohonné hmoty zůstávají v Praze, kde benzin stojí průměrně 30,68 Kč/l. Naftu nabízejí čerpací stanice v metropoli za průměrných 29,71 Kč/l. Naopak nejnižší průměrná cena pohonných hmot zůstala i po mírném zdražení v Pardubickém kraji. Za benzin se tam platí 29,19 Kč/l, za naftu 27,84 Kč/l. Podle dřívějších údajů Evropské komise jsou z okolních zemí levnější pohonné hmoty jen v Polsku, kde litr benzinu stojí v průměru 27,40 Kč. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1