Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se setká s hejtmany krajů. Mluvit chtějí o platech sester i řidičů. Soud bude rozhodovat v případě kauzy dopravního znalce Jiřího Dolečka, který měl u soudu s lobbistou Romanem Janouškem vypracovat znalecký posudek v jeho prospěch. A co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Prezident se setká s hejtmany, budou řešit platy sester i řidičů

Prezident Miloš Zeman se večer setká na zámku v Lánech s krajskými hejtmany. Na pozvání Zemana se schůzky zúčastní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Předsedkyně Asociace krajů ČR a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) již dříve uvedla, že tématem schůzky bude mimo jiné navýšení platů poskytovatelů sociálních služeb. Hejtmani chtějí s prezidentem mluvit také o zvýšení mezd zdravotních sester lůžkových oddělení ve směnném provozu nebo řidičů autobusů. Diskuse mezi hlavou státu a představiteli krajů bude trvat několik hodin.

Soud rozhodne v případu Janouškova dopravního znalce, zkreslil prý posudek v jeho prospěch

Soud bude pokračovat v projednávání případu dopravního znalce Jiřího Dolečka, který podle obžaloby hrubě zkreslil posudek ve prospěch lobbisty Romana Janouška. Očekává se vynesení rozsudku. Čtyřiaosmdesátiletému muži hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Obžalovaný na svých odborných závěrech trvá, Janouškův případ je podle něj justiční omyl. Doleček posuzoval v hlavním líčení jakožto znalec povolaný obhajobou situaci, při níž Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Potvrdil lobbistovu verzi, podle níž řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem. Toto tvrzení však vyvrátil revizní znalecký posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu.

Překážkářka Hejnová bude večer bojovat o třetí zlato z mistrovství světa

Pohodový postup a nejrychlejší čas v semifinále dodaly překážkářce Zuzaně Hejnové víru, že může na mistrovství světa v Londýně bojovat o třetí titul za sebou. Finále běhu na 400 metrů překážek odstartuje dnes ve 22:35 SELČ, česká reprezentantka poběží v šesté dráze. Úterní semifinále Hejnová vyhrála časem 54,59 sekundy. Rychlejší nebyla ani olympijská vítězka Dalilah Muhammadová, kterou světová šampionka z Moskvy a Pekingu stále vnímá jako největší konkurentku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1