Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Před sněmovní vyšetřovací komisi kvůli unikům z policejních spisů předstoupí premiér Bohuslav Sobotka. Vypovídat bude i státní zástupce Ivo Ištvan. Premiér také dnes stihne jednání s odborovým předsedou Josefem Středulou. Tématem setkání bude růst platů ve veřejné sféře. A co dalšího se bude doma dít?

Před vyšetřovací komisi kvůli únikům z policejních spisů předstoupí premiér

Před sněmovní vyšetřovací komisi k únikům ze spisů předstoupí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Členové komise se ho chtějí ptát mimo jiné na to, jak jako premiér vnímá problém úniku informací z živých vyšetřovacích spisů, jaká opatření vláda proti těmto únikům udělala nebo jaká opatření doporučuje. Dalším z předvolaných je olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komise se ho chce ptát na úniky informací v korupční kauze v Olomouckém kraji nazvané Vidkun a kauzy úniků ze spisů Beretta, které má ve své působnosti. Komise vyslechne i ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha. Centrála vyšetřuje kauzu Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu.

Sobotka bude se Středulou jednat o zvýšení platů ve veřejné sféře

O růstu platů ve veřejném sektoru spolu budou jednat předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Diskutovat chtějí i o možných cestách ke sbližování výdělků v jednotlivých zemích Evropské unie. Schůzky se zúčastní také státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Odbory požadují zvýšení platů ve veřejné sféře ještě letos. Původně chtěly pro hasiče, učitele, policisty, pracovníky v kultuře a sociálních službách navíc deset procent, a to od září. Na červnovém jednání s vládou a lídry vládních stran se dohodl listopadový termín. Lékaři a sestry by měli pak mít víc peněz od ledna.

Stranám končí lhůta přihlášek k účasti na parlamentních volbách

Politické strany a hnutí dnes mají poslední příležitost přihlásit se do říjnových sněmovních voleb. Lhůta uplyne v 16:00. Celkem by jich mohlo být 29, alespoň podle seznamu volebních účtů, který vede Úřad pro dohled nad hospodařením politických strana hnutí. Před čtyřmi lety v předčasných volbách do Sněmovny kandidovalo 24 uskupení, o tři roky dříve se do voleb přihlásilo 27 uskupení. Volby se uskuteční 20. a 21. října. S ohledem na průzkumy se očekává, že v nich nejvíce hlasů získá hnutí ANO 2011 bývalého vicepremiéra Andreje Babiše. Poslanecká křesla by podle volebních modelů měla obhájit většina ostatních parlamentních stran, tedy ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744