Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Senát bude rozhodovat o dávkách pro postižené. Podle novely zákona by měl jejich příspěvek na mobilitu vzrůst o 38 procent na 550 korun, upraví se i další zvýhodnění. Plzeňští fotbalisté budou mít poslední šanci, jak si vybojovat účast ve skupině evropských pohárů. Jejich zápas s Larnakou začíná ve 20.15. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Senát rozhodne o dávkách pro postižené

Senát bude rozhodovat o novele o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Do jeho agendy se dnes vejde i zákon upravující senátní vztahy se sněmovnou a zvýšení odměn pro vojáky v aktivních zálohách. Novela o dávkách má zmírnit podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky pro handicapované. Například příspěvek na mobilitu vzroste se současných 400 na 550 korun měsíčně, příspěvek na pořízení automobilu by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let.

Plzeňští fotbalisté začnou doma 4. předkolo EL

Fotbalisté Plzně mají před sebou druhou a poslední šanci, jak si na podzim vybojovat účast ve skupině evropských pohárů. Po vyřazení od FCSB ve třetím předkole Ligy mistrů dnes svěřenci Pavla Vrby přivítají v úvodním zápase play off Evropské ligy (EL) Larnaku. Západočeši chtějí nakročit ke třetí účasti v základní fázi EL za sebou. Viktorii se sice uzdravili David Limberský, Václav Pilař, Matúš Kozáčik a Roman Hubík, ale chybět bude útočník Michael Krmenčík. Ten byl v závěru domácí odvety s FCSB vyloučen za úder soupeře loktem a dostal trest na tři pohárová utkání.

Do kin vstoupí Svěrákův film Po strništi bos

Do kin dnes vstoupí nový film Jana Svěráka, který dějově volně předchází jeho Obecné škole z roku 1991. Snímek Po strništi bos je zasazen do období druhé světové války a scénář k němu napsal stejně jako u Obecné školy režisérův otec Zdeněk Svěrák. Diváci mohli film v předpremiéře vidět v srpnu na filmovém a hudebním festivalu ve Slavonicích na Jindřichohradecku, kde Svěrák z velké části natáčel. Námětem film zapadá do série, v níž režisér se svým otcem vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí 20. století. „Obecná škola byla o dětství mého tatínka, Kolja o dospělosti a Vratné lahve o jeho stáří," uvedl už dříve Jan Svěrák.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744