Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Sněmovní vyšetřovací komise vytvořená kvůli úniku nahrávek Andreje Babiše s novinářem MfD Markem Přibilem dnes vyslechne ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Před komisi usedne také vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nebo Robert Šlachta. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Sněmovní vyšetřovací komise vyslechne ministra Pelikána

Sněmovní vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů by dnes měla vyslechnout mimo jiné ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Komise by s ním měla probrat jeho pohled na kontrolní nástroje ve vztahu k neoprávněnému nakládání s vyšetřovacími spisy a opatření, která by takovému jednání bránila. Před komisi by měla předstoupit také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, někdejší ředitel bývalého protimafiánského útvaru Robert Šlachta nebo ředitel policejního útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor.

Premiér pokračuje v bilancování vlády setkáním se Šlechtovou

Premiér Bohuslav Sobotka se v rámci bilančních schůzek se členy kabinetu setká s ministryní pro místní rozvoj (MMR) Karlou Šlechtovou. O práci členů vlády debatuje od poloviny července. V pondělí hodnotil práci ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky. „Předpokládám, že probereme výstupy za všechny agendy ministerstva pro místní rozvoj, splněné úkoly a vize ministerstva do budoucna,“ řekla ČTK Šlechtová. Zřejmě nejvíce se v poslední době diskutovalo o novele stavebního zákona, která mimo jiné umožní sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Podle některých ekologických organizací však novela povolování neurychlí a navíc omezuje lidská práva.

Lékařské konopí bude znovu dodávat firma Elkoplast

Lékařské konopí bude na český trh znovu dodávat slušovická firma Elkoplast. Vítěze tendru již vybral Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Společnost Elkoplast konopí státu dodávala už dříve, v lékárnách bylo do konce ledna. „Do zadávacího řízení se přihlásil jediný účastník, který splnil všechny podmínky, proto jsme ho vybrali,“ řekl MfD ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Elkoplast má dodat 40 kilogramů léčebného konopí. První várka by měla být k dostání do deseti měsíců, firma si musí vyřídit licenci na pěstování. Jeden gram bude výrobce prodávat za 139 korun bez DPH, loni to bylo 68 korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744