Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Ve výcvikových prostorech Boletice a Libavá dnes začíná cvičení letecké Ample Strike, kterého se zúčastní 18 armád Severoatlantické aliance (NATO). Součástí cvičení budou i americké bombardéry B-1 a B-52. Předseda Senátu Milan Štěch mezitím oznámí termín českých prezidentských voleb. Ty by se měly konat nejpozději 20. ledna 2018. Co dalšího nás dnes v Česku čeká?

Začíná letecké cvičení Ample Strike, zúčastní se 18 armád NATO

Příletem prvních letadel ve středu v Česku začíná mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017. Zúčastní se ho až 1300 vojáků z 18 aliančních a partnerských armád. Jeho cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Piloti si procvičí přímou leteckou podporu, překonání nepřátelské protivzdušné obrany nebo tankování za letu. Opět se ho zúčastní i americké strategické bombardéry B-1 a B-52. Cvičení ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a na leteckých základnách a letištích v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích potrvá do 12. září.

Šéf Senátu Štěch oznámí termín prezidentských voleb

Termín druhých přímých voleb prezidenta republiky oznámí předseda Senátu Milan Štěch. Volby se musí uskutečnit počátkem příštího roku. Lidé si začnou budoucí hlavu státu vybírat nejpozději 19. a 20. ledna. Ve volbách bude o znovuzvolení usilovat současný prezident Miloš Zeman, mezi jeho soupeře budou patřit mimo jiné bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček. Všichni tři ohlásili, že disponují více než 50.000 podpisy nutnými pro občanskou nominaci. Zájem ucházet se o prezidentský úřad ohlásily dvě desítky lidí, například bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek za ODA nebo nejnověji šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek za Realisty.

V Praze vystoupí punkrocková kapela The Offspring

Americká punkrocková kapela The Offspring, která po celém světě prodala přes 40 milionů nosičů, ve středu večer vystoupí v Praze. V Malé sportovní hale na Výstavišti nabídne hity jako Pretty Fly, Self Esteem, The Kids Aren't Alright nebo Why Don't You Get a Job?, ale i nové písně z chystaného alba, na které fanoušci čekají od roku 2012. Jako předkapely se představí dvě nadějné skupiny punkrockové scény - německo-švédská kapela New Drive a britská The Bottom Line.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1