Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Během druhého dne letošní Země Živitelky bude agrární komora jednat o českém zemědělství, kterého se zúčastní i ministr Marian Jurečka. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Na Živitelce bude Agrární komora jednat o zemědělství

Druhý den letošní Země Živitelky projedná vedení Agrární komory ČR na českobudějovickém výstavišti aktuální problémy tuzemského zemědělství. Letos poprvé předsedá komoře prezident Zdeněk Jandejsek, dlouhodobý kritik úbytku českých prasat. S vedením bude jednat i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Odpoledne dostanou ocenění nejlepší venkovští živnostníci a profesní spolky. Jandejsek dlouhodobě hovoří o tom, že západní členské státy Evropské unie by neměly mít možnost podporovat tamní zemědělství silou svých ekonomik a následně dovážet do ČR a dalších východních států potraviny za dumpingové ceny.

Praha si připomene sebeupálení Siwiece na protest proti okupaci

V Praze se dnes koná pietní akt na připomenutí sebeupálení Poláka Ryszarda Siwiece v září roku 1968 na protest proti srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Akt se uskuteční v 11:30 před Ústavem pro studium totalitních režimů na Žižkově, kde má Siwiec památník. „Devětapadesátiletý polský úředník a otec pěti dětí Ryszard Siwiec se zapálil na oslavách dožínek na varšavském Stadionu Desetiletí 8. září 1968. Účast polských jednotek na potlačení pražského jara s ním otřásla natolik, že ho vyburcovala k radikálnímu činu,“ sdělila Lucie Zakopalová z Polského institutu v Praze.

Slavia, Plzeň a Zlín dnes poznají protivníky v Evropské lize

Tři české kluby dnes budou v osudí při losování základních skupin fotbalové Evropské ligy. Trojici soupeřů se dozví pražská Slavia, Plzeň a Zlín. Slávisté přešli do Evropské ligy po středečním vyřazení ve 4. předkole Ligy mistrů s APOELem Nikósie. Plzeň, která rovněž původně bojovala o Ligu mistrů, zvládla play off s jiným kyperským celkem Larnakou. Zlín měl jakožto vítěz poháru účast ve skupině jistou bez kvalifikace. Plzeň bude díky koeficientu nasazená v prvním koši a vyhne se tak nejsilnějším celkům, jako jsou Arsenal, AC Milán, Lazio Řím, Lyon, Dynamo Kyjev či Villarreal. Zlín a Slavia budou v posledním čtvrtém koši. Losování začne v Monaku ve 13:00.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1