Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Sněmovní komise, která se zabývá úniky z vyšetřovacích spisů, dnes uzavře svou práci. Součástí její závěrečné zprávy budou i doporučení pro současnou a budoucí vládu. Zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mezi tím začnou sčítat billboardy v ochranném pásmu u dálnic. Ty měli jejich majitelé povinnost odstranit, pokud tak neučinili, ŘSD to učiní za ně. Co dalšího se dnes děje v Česku? 

Komise k únikům ze spisů uzavře svou práci

Sněmovní vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů dnes schválí svou závěrečnou zprávu. Podle předsedy komise Martina Plíška by se tam měla objevit doporučení na změnu některých zákonů, aby se do budoucna takovým únikům zamezilo. Celá sněmovna by o zprávě komise měla rozhodovat v úterý. Plíšek uvedl, že zpráva komise bude obsahovat popis současné situace ohledně úniků z vyšetřovacích spisů a návrhy vládních opatření nebo změn zákonů. „Velká část těch návrhů se týká změn zákonů, což samozřejmě směřuje pro novou vládu, ale budou tam i opatření, která může zajistit i současná vláda,“ podotkl Plíšek.

Silničáři začnou sčítat neodstraněné billboardy

Ředitelství silnic a dálnic v pátek začne připravovat soupis billboardů, které jejich majitelé neodstranili z ochranného pásma dálnic. Vytvoření evidence poutačů, které měli jejich majitelé do dneška povinnost odstranit, je prvním krokem úřadů k jejich zbourání. Ministerstvo dopravy už dříve avizovalo, že zařízení na své náklady úřady zlikvidují a peníze pak budou vymáhat po majitelích billboardů, případně pozemků, na kterých stojí. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona z roku 2012. Zatímco někteří provozovatelé billboardy začali odstraňovat, jiní jen reklamní sdělení nahradili státní vlajkou.

Sněmovna projedná diskriminaci a bezpečnost plateb na webu

Sněmovna by dnes měla schvalovat novelu, podle níž by úřad ombudsmanky nově kontroloval, zda zahraniční pracovníci ze zemí Evropské unie nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. V závěrečném čtení je také například zrušení zákazu dodávek do jaderné elektrárny v íránském Búšehru a návrh zákona o platebním styku, který má za cíl zvýšit bezpečnost internetových plateb. Před schvalováním je v dolní komoře také novela Víta Kaňkovského, která by nemocnicím zjednodušila údržbu a opravy přístrojů i školení zaměstnanců o jejich používání a obsluze.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1