Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

U hradeckého soudu bude ve čtvrtek pokračovat proces s Lukášem Nečesaným. Toho dříve soudce poslal za vraždu kadeřnice na 13 let do vězení, Nejvyšší soud však rozsudek zrušil a hradeckému soudu znovu vrátil k projednání. Česká společnost Liftago plánuje expanzi do zahraničí. Impulzem k tomu je finanční injekce firmy Incomming Ventures v objemu několika milionů korun. Cílové trhy společnost neuvedla. Co dalšího se dnes děje v České republice?

U hradeckého soudu bude pokračovat proces s Nečesaným

U Krajského soudu v Hradci Králové bude pokračovat jednání v případu Lukáše Nečesaného, který čelí obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku v roce 2013. Hlavní náplní dnešního jednání by měly být výslechy svědků. Jednání je nařízeno i na pátek, vyhlášení rozhodnutí se však neočekává. Nečesaný vinu odmítá. Hradecký soud začal případ opět projednávat 6. září, předtím byl Nečesaný za pokus o vraždu kadeřnice pravomocně odsouzený k 13 letům vězení. Verdikt však zrušil Nejvyšší soud, který hradeckému soudu vytkl, že v kauze selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti a nerespektoval dřívější pokyny. 

Liftago se chystá na expanzi do zahraničí

Česká technologická společnost Liftago, zabývající se zprostředkováním taxislužby, plánuje expanzi do zahraničí. Umožnit ji má mimo jiné investice společnosti Incomming Ventures Michala Mičky ve výši několika desítek milionů korun. Nový investor si touto injekcí v Liftagu zajistil větší než desetiprocentní podíl, řekl spoluzakladatel Liftaga Ondřej Krátký. Liftago v současnosti spojuje zákazníky a profesionální šoféry taxi v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Mobilní aplikaci má staženo na půl milionu zákazníků. 

V Praze se dnes uskuteční premiéra nové verze muzikálu Iago

V pražském Divadle Hybernia se dnes uskuteční premiéra nové verze muzikálu Janka Ledeckého Iago. Pražská premiéra byla původně stanovena na 13. února 2014, producentům však vypadl hlavní partner. Dílo pak uvedli v Bratislavě, kde se hraje dodnes. Pražské představení se s bratislavským bude shodovat pouze ve výpravě. Režisérem představení je americký choreograf Robert Johanson. Ledecký si do titulní role jako svoji alternaci vybral Petra Vondráčka. Role Othella se ujme slovenský zpěvák vítěz Česko Slovenské Superstar Lukáš Adamec, Dominika Richterová se přestaví v roli Desdemony. 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744