Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se obul do vlády premiéra Bohuslava Sobotky. Ve včerejším pořadu TV Barrandov uvedl, že kabinet neprovedl žádné reformy a označil ji za „vládu promarněné příležitosti“. Jaké další zprávy z domova by vám neměly uniknout?

Prezident Zeman kritizoval Sobotkův kabinet za nedostatečné reformy

Prezident Miloš Zeman označil končící vládu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jako vládu „promarněné příležitosti“. Podle něj kabinet neprovedl žádné reformy a vláda, která neprovádí reformy, je podle prezidenta špatná. Prezident to řekl ve čtvrtek v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. V pořadu také oznámil, že 28. října udělí státní vyznamenání zakladateli Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT). Záměrně nevyslovil jméno, u zrodu institutu nicméně stál jeho současný ředitel, vědec v oboru umělé inteligence a bývalý šéf katedry kybernetiky fakulty elektrotechnické Vladimír Mařík, jehož navrhla na vyznamenání sněmovna.

Vodního slalomáře Prskavce čeká obhajoba světového titulu

Kajakář Jiří Prskavec bude dnes obhajovat titul mistra světa ve vodním slalomu. Na šampionátu ve francouzském Pau začnou v poledne semifinálové jízdy, finálové boje jsou na programu od půl páté. S Prskavcem se mezi kajakáři představí také úřadující vítěz Světového poháru Vít Přindiš, který postoupil z kvalifikace z druhého místa, a Ondřej Tunka. Také v ostatních závodech bude mít český vodní slalom trojnásobné zastoupení. V kategorii kanoistek se představí Eva Říhová, Monika Jančová a Tereza Fišerová. Na deblkanoích pojedou bronzoví medailisté z mistrovství Evropy Jonáš Kašpar a Marek Šindler, dále Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm a Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm.

Do tunelu metra večer vběhl člověk, část linky B přes hodinu stála

Provoz linky metra B mezi stanicemi Florenc a Smíchovské nádraží byl včera večer v obou směrech na hodinu zastaven, protože do tunelu metra vběhl člověk. Celé trasa linky metra B byla krátce po 20:00 uzavřena, od 20:17 nejezdily vlaky mezi stanicemi Florenc a Smíchovské nádraží. Náhradní doprava nabyla zajištěna, cestující využívali ostatní pravidelnou dopravu. Vlaky se opět rozjely krátce po 21:00. Do tunelu metra totiž vběhl šestadvacetiletý muž, který sebral dívce na nástupišti mobilní telefon a tunelem se snažil utéci. Policisté jej zajistili a telefon vrátili majitelce. Muži hrozí až dva roky vězení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1