Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Dvojí kvalita potravin bude hlavním tématem dnešního Žofínského fóra. K situaci, kdy východní státy Evropské unie mají v potravinách nižší podíl kvalitních surovin než západ EU, se vyjádří i český ministr zemědělství Marian Jurečka. Prezident Miloš Zeman mezitím zahájí svou návštěvu Ústeckého kraje. Setká se s hejtmanem, studenty i občany. Názor, že by tato cesta byla součástí jeho předvolební prezidentské kampaně, však Zeman dál odmítá. Co dalšího se děje v Česku právě dnes?

Jurečka bude řešit dvojí kvalitu potravin

Dvojí kvalita potravin pro východ a západ Evropy bude hlavním tématem dnešního Žofínského fóra, bude o ní mluvit mimo jiné ministr zemědělství Marian Jurečka. Na problém dvojí kvality potravin, ale také dalších výrobků, například čisticích prostředků, upozorňují země střední a východní Evropy již delší dobu. Tématem se nyní začali zabývat ministři zemědělství EU a o věci se v nedávném projevu v europarlamentu zmínil i šéf komise Jean-Claude Juncker. Často je připomínán jeho výrok, že Češi mají nárok na stejné množství kakaa v čokoládě jako kdokoli jiný. Podle Evropské komise můžou problém řešit členské státy na národní úrovni. Pokud by mělo porušování přeshraniční rozměr, je možné jej řešit v rámci sítě pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitelů.

Zeman zahajuje návštěvu Ústeckého kraje

Prezident Miloš Zeman dnes zahájí třídenní návštěvu Ústeckého kraje. Všechny kraje s výjimkou Prahy už navštívil čtyřikrát, v polovině září zahájil další kolo krajských cest. Odmítá názory, že by jeho návštěvy regionů byly součástí kampaně před prezidentskými volbami, které se konají v lednu příštího roku a v nichž hodlá opět kandidovat. V Ústeckém kraji se dnes setká s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem, krajskými zastupiteli, starosty či studenty. V programu nechybí mítinky s občany na náměstích.

Pokračuje soud kvůli padlému mostu

Výslechem obžalovaných a znalců bude dnes u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě pokračovat hlavní líčení v kauze tragického pádu silničního mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Kriminalisté obvinili deset lidí z obecného ohrožení z nedbalosti. Čtyři lidé při neštěstí zahynuli a dva byli zraněni. Obviněným, mezi nimiž jsou zástupci stavebních firem, investora i stavebního dohledu, hrozí vězení od tří do deseti let. Most ve Vilémově se zřítil v září 2014, v tu chvíli pod ním pracovalo šest dělníků. Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1