Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Soud v pondělí projedná žalobu na pražský Dopravní podnik. Na straně žalobce stojí právní nástupce firmy eMoneyServices (EMS), společnost Castlebar Invest, která jej žaluje v souvislosti s kauzou Opencard. V Brně mezitím začíná strojírenský veletrh, jedna z nejvýznamnějších výstavních akcí v zemi. Co dalšího se dnes v Česku děje? 

Soud projedná žalobu na pražský dopravní podnik kvůli opencard

Soud dnes začne projednávat žalobu na pražský dopravní podnik v souvislosti s užíváním karty opencard. Na straně žalobce stojí právní nástupce firmy eMoneyServices (EMS), společnost Castlebar Invest. Soud poskytl před dvěma lety stranám sporu prostor k uzavření smíru, k tomu ale nedošlo. Opencard pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), Prahu univerzální karta vyšla na více než 1,74 miliardy. Měla mít řadu funkcí, nakonec však sloužila především jen jako tramvajenka. Současné vedení hlavního města projekt označilo za předražený a odmítlo v něm pokračovat. Od nástupců původního dodavatele - firmy Haguess - čelí Praha i její dopravní podnik několika žalobám za nezaplacené služby či porušení licenčních smluv. Celkově na městě a dopravci firma nárokuje přibližně 750 milionů korun.

Na brněnském výstavišti začíná strojírenský veletrh

Na brněnském výstavišti dnes začíná Mezinárodní strojírenský veletrh, jedna z nejvýznamnějších výstavnických akcí v zemi. Partnerskou zemí je letos Indie, představí se však přes 1600 firem ze 32 zemí. Zahraniční firmy tvoří polovinu vystavovatelů, největší podíl patří stejně jako loni Německu s 245 vystavovateli. Hlavním tématem bude automatizace a digitalizace průmyslu, takzvaný průmysl 4.0. „Ekonomice se daří, všechny pavilony jsou vyprodané, všechny plochy budou zaplněné. Ovšem trápí nás nedostatek pracovníků. Zatímco loni jsem si stěžoval, že nejsou řemeslníci, letos už nám scházejí i hostesky," uvedl před akcí generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Úřad práce bude informovat o vývoji nezaměstnanosti v září

Úřad práce dnes zveřejní data o vývoji nezaměstnanosti za září. Podle odhadů analytiků nezaměstnanost dále klesla - na 3,9 procenta ze srpnových čtyř procent. Důvodem poklesu je údajně přetrvávající dobrý výkon ekonomiky a úbytek absolventů na úřadech práce. „Pro září očekáváme snížení nezaměstnanosti díky snížení počtu čerstvých absolventů na úřadech práce a opětovnému zaměstnání agenturních zaměstnanců, jelikož skončilo období celozávodních dovolených," uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych. „Míra nezaměstnanosti v září klesla na 3,9 procenta. Poprvé od října 2008 se tak ocitá pod úrovní čtyř procent," odhadl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1