Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman promluví před Parlamentním shromážděním Rady Evropy. Naváže tak na Václava Havla, který k němu hovořil v roce 1990. Lékaři se chystají protestovat proti rostoucí byrokracii. Pražský vrchní soud bude řešit případy vědomého šíření viru HIV. Co důležitého z Česka byste dnes měli vědět?

Zeman promluví před Parlamentním shromážděním Rady Evropy

Prezident Miloš Zeman v poledne promluví před Parlamentním shromážděním Rady Evropy (RE). Setká se také s úřadujícím předsedou této instituce Rogerem Galem. Parlamentní shromáždění není institucí Evropské unie, byť všechny státy EU jsou členy RE. Jde o poradní orgán Rady Evropy, mezinárodní organizace, která sdružuje 47 evropských zemí, včetně Turecka a Ruska. Parlamentní shromáždění má 636 členů, volených nebo jmenovaných parlamenty členských států v poměru k počtu obyvatel. K Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy jako československý prezident promluvil v květnu 1990 Václav Havel.

Lékaři budou protestovat proti e-receptům

Zhruba polovina praktických lékařů, zubařů a ambulantních specialistů bude protestovat proti rostoucí byrokracii a nedostatečnému financování praxí. Části lékařů vadí povinnost předepisovat recepty jen elektronicky a chystaná elektronická evidence tržeb. Ordinace ale zůstanou otevřené, lékaři budou mít na rukávech černé pásky. Podle pořadatelů bude protestovat nejméně deset tisíc lékařů.

Soud projedná vědomé šíření HIV

Pražský vrchní soud se bude zabývat dvěma případy, ve kterých lidé podle obžaloby vědomě šířili virus HIV. Senát soudce Martina Zelenky projedná odvolání v případu prostitutky, která podle žalobců neřekla o nemoci téměř čtyř desítkám mužů, s nimiž měla sexuální styk. Kauzu Zdeňka Pfeifera, který virem nakazil nezletilého chlapce, bude řešit soudce Michal Hodoušek.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link