3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Senát se bude zabývat výroky prezidenta Miloše Zemana o ruské anexi Krymu. Slovenský ústavní soud rozhodne o stížnosti proti verdiktům ohledně spolupráce Andreje Babiše s StB. Ministerstvo zemědělství zveřejní výsledky testů potravin. Co důležitého z Česka byste dnes měli vědět?

Senát bude jednat o Zemanových výrocích

Kontroverzní výroky prezidenta Miloše Zemana k ruské anexi Krymu budou jedním z hlavních bodů čtvrteční schůze Senátu. Horní komora by je podle návrhu usnesení měla odmítnout podobně jako ve středu vláda a vyzvat hlavu státu, aby postupovala v souladu s českou zahraniční politikou. Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Za svá slova sklidil pochvalu ruských vládních politiků, ty ukrajinské i většinu českých naopak rozhořčil.

Slovenský ústavní soud rozhodne o Babišovi

Slovenský ústavní soud dopoledne rozhodne o stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) proti pravomocným verdiktům slovenských soudů, podle nichž je šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš neoprávněně uváděn v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako její agent. ÚPN si zejména stěžuje, že soudy porušily jeho právo na soudní ochranu, když ve prospěch Babiše vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž byli zbaveni mlčenlivosti.

Ministerstvo zemědělství zveřejní výsledky testů potravin

Ministerstvo zemědělství zveřejní výsledky šetření, v němž porovnávalo potraviny prodávané pod privátními značkami v Česku, Maďarsku, Rakousku, Německu a na Slovensku. Ministerstvo již v červenci zveřejnilo první část testů, ve kterých se ukázalo, že z 21 zkoumaných produktů, které měly podobný obal, byly ve všech zkoumaných členských státech shodné tři. Jurečka to tehdy označil za nepřijatelné. Téma dvojí kvality potravin se stalo jedním z evropských témat, například podle slovenské ministryně Gabriely Matečné se týká třetiny států Evropské unie. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.