Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Širší vedení KDU-ČSL a KSČM budou hodnotit volební výsledky svých stran. Komunisté by také měli zvolit nové vedení poslaneckého klubu. Prezident Miloš Zeman přijme v předvečer státního svátku velvyslance. Hejtmani proberou financování oprav silnic. Co důležitého z Česka byste dnes měli vědět?

Lidovci a komunisté zhodnotí volební výsledek

Širší vedení lidovců a komunistů se scházejí v Praze kvůli hodnocení volebního výsledku. Obě strany skončily za svým očekáváním a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek už oznámil, že na celostátní konferenci nabídne svou funkci k dispozici. KSČM na dnešek svolala výkonný výbor i ústřední výbor, které se budou zabývat důvody volební prohry i postojem strany k nadcházející volbě prezidenta. Očekává se rovněž, že poslanci KSČM zvolí nové vedení svého klubu. Sejdou se i nově zvolení poslanci ČSSD, kteří si zvolí vedení poslaneckého klubu.

Zeman přijme velvyslance

Prezident Miloš Zeman přijme na Pražském hradě velvyslance a členy diplomatických sborů. Setkání hlavy státu s cizími diplomaty se koná tradičně v předvečer oslav výročí vzniku Československa 28. října. Zpravidla na něm zazní projev prezidenta a nejstaršího člena diplomatického sboru. Pozdrav prezidenta velvyslancům je podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka v plánu i letos.

Hejtmani proberou financování oprav silnic

Hejtmani budou v Liblicích na Mělnicku jednat o možnostech financování oprav silnic druhých a třetích tříd. Kraje nesouhlasí s ukončením poskytování příspěvků ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) ČTK řekla, že kraje budou požadovat, aby ve státním rozpočtu na rok 2018 byly prostředky na opravy silnic zahrnuty.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744