Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Miloš Zeman se dnes na zámku v Lánech setká s představiteli ODS, společně budou jednat o povolební situaci. S vítěznou stranou voleb, hnutím ANO, se prezident setkal v úterý. Ministerstvo financí mezitím zveřejní data o vývoji rozpočtu ke konci října, kvůli nižšímu čerpání financí z Evropské unie se očekává jeho meziroční zhoršení. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Zeman se v Lánech setká s představiteli ODS

Prezident Miloš Zeman se dnes v Lánech sejde s představiteli strany ODS, aby s nimi jednal o povolební situaci. V úterý Zeman v Lánech pověřil jednáním o sestavení vlády předsedu vítězného hnutí ANO Andreje Babiše a podpořil jeho záměr vytvořit menšinovou vládu. Občanští demokraté už dříve uvedli, že kabinet předsedy hnutí ANO nepodpoří. Dnešní jednání v Lánech je druhým setkáním Zemana s představiteli stran, které se dostaly do Sněmovny. Prezident je pozval na společné setkání postupně podle jejich volebního výsledku, poslední schůzka by měla být 16. listopadu.

Ministerstvo financí zveřejní údaje o vývoji rozpočtu

Ministerstvo financí dnes zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci října. Ke konci září skončilo hospodaření státu v přebytku 17,4 miliardy korun. Loni v říjnu byl přebytek rozpočtu 98,3 miliardy korun. Za letošním meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, uvedlo ministerstvo financí. Ke konci září příjmy rozpočtu meziročně klesly o 25 miliard na 940,1 miliardy korun, výdaje naopak vzrostly o 39,8 miliardy na 922,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.

Marta Kubišová dnes zakončí pěveckou kariéru

Marta Kubišová dnes zahraje naposledy. Svůj poslední koncert zpěvačka zazpívá v rodných Českých Budějovicích. Definitivně tím ukončí pěveckou kariéru, vystoupení si naplánovala na den svých 75. narozenin. S pražským publikem se Kubišová rozloučila 27. října ve vyprodané Lucerně, kde v závěru zazněla i píseň Modlitba. V Českých Budějovicích nabídne zpěvačka hity, písně slavnější i méně známé. „Těší se na poslední koncert, že to bude mít za sebou. Nebere to nějak jinak, že ten den má narozeniny, je to normální ženská," řekla manažerka zpěvačky Jitka Doubravová. Lístky na koncert byly vyprodány už na konci prázdnin. Produkce pak přidala sto dalších míst, které se prodaly do 72 hodin.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744