3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman dnes přijme zástupce KSČM na zámku v Lánech, aby společně řešili povolební situaci. Kandidátům na prezidenta České republiky dnes vyprší čas na podání svých přihlášek. Zájem o volbu zatím projevilo asi dvacet kandidátů, dnes se očekávají poslední registrace, například ta Mirka Topolánka. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Zeman bude jednat s komunisty

Prezident Miloš Zeman bude v úterý v Lánech pokračovat v povolebním vyjednávání se zástupci politických stran, které se dostaly do Poslanecké Sněmovny. Jako pátí v pořadí přijedou na lánský zámek zástupci KSČM. Komunistický předseda Vojtěch Filip minulý týden uvedl, že by jeho strana za jistých podmínek mohla tolerovat menšinový kabinet hnutí ANO, jehož vznik Zeman sice podporuje, avšak ostatní politické strany jej odmítají. Prezident předsedu ANO Andreje Babiše pověřil jednáním o sestavení kabinetu minulý týden. Babiš chce vytvořit menšinovou vládu doplněnou o nestranické experty, Filip uvedl, že si umí podporu takového kabinetu představit. Musela by ale podle něj nastat situace, kdy by bylo Česko dlouhodobě bez vlády, a program vlády by musel KSČM vyhovovat.

Kandidátům na prezidenta vyprší čas

Dnes odpoledne pro prezidentské kandidáty skončí možnost zaregistrovat se do volebního klání. Dosud se do voleb nové hlavy státu zaregistrovalo 12 uchazečů, většinu z nich do voleb pustí podpisy poslanců a senátorů, jen tři nominaci podali s podporou občanské petice. Zájem o účast ve volbách projevily více než dvě desítky kandidátů, část z nich však už svůj boj o Hrad vzdala. Další stále věří tomu, že se jim podaří získat na poslední chvíli podpisy poslanců nebo senátorů. Svou kandidaturu by měl v úterý přijít odevzdat na ministerstvo vnitra bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, který si zajistil senátorské podpisy, podle informací ČTK by na úřad měli dorazit i další zájemci o Pražský hrad. Mezi jmény, která mají podle odborníků největší šanci na zvolení, je Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Mirek Topolánek.

Radní budou řešit infrastrukturálních nedostatků

Pražští radní dnes budou projednávat vznik mapy tzv. infrastrukturálních deficitů. Mapa hlavnímu městu například sdělí, kde chybí školy, ordinace lékařů či obchody. Na programu jednání je rovněž výkup několika pozemků pro chystanou stavbu metra D z Pankráce do Písnice a radní rovněž projednají převod peněz do rezervy na opravy havarijních stavů sportovišť a financování železnice na území města. Mapa infrastrukturálních nedostatků by měla městu sloužit například při přípravě a aktualizaci územně plánovacích dokumentací nebo územních studií a rovněž by se měly promítnout do rozhodování o budoucnosti velkých, rozvojových území jako jsou například pozemky po bývalých továrnách.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.