Články odjinud

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se sejde v Lánech na jednání s lidovci. Jde o další z povolebních schůzek s lídry stran, které se dostaly do Sněmovny. Taxikáři potvrdili, že zítra budou v hlavním městě opět protestovat pomalým popojížděním. A co dalšího se dnes bude v Česku dít?

Zeman se sejde s lidovci

Prezident Miloš Zeman se sejde odpoledne na zámku v Lánech s představiteli KDU-ČSL. Půjde o další z řady jednání se zástupci stran, které uspěly v říjnových sněmovních volbách. Lidovci přijedou za prezidentem jako sedmí v pořadí. Ve středu Zemana ještě čeká jednání s představiteli TOP 09 a ve čtvrtek se Starosty a nezávislými. Jako první přijal prezident v závěru října představitele ANO a předsedu hnutí Andreje Babiše při té příležitosti pověřil jednáním o sestavení vlády. KDU-ČSL má po volbách ve Sněmovně deset mandátů, ve srovnání s minulým volebním obdobím o čtyři přišla. Stranická celostátní konference lidovecké poslance zavázala k tomu, aby s hnutím ANO nevstupovali do koalice a ani žádným způsobem nepodpořili jeho menšinovou vládu.

Taxikáři budou ve středu opět protestovat, odmítli výzvu Krnáčové

Sdružení českých taxikářů odmítlo výzvu pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), středeční protest v Praze proti službám typu Uber bude. Přísnější kontroly, kterými Krnáčová argumentovala, podle sdružení víc postihují běžné taxikáře než řidiče objednávané přes internetové aplikace. Zástupce sdružení Petr Polišenský řekl, že taxikáři budou podobně jako dřív protestovat pomalou jízdou ulicemi. K upuštění od protestu vyzvala Krnáčová taxikáře v otevřeném dopise. Stejně jako říjnová blokáda Letiště Václava Havla by podle ní také chystaný protest poškodil nejen obyvatele a návštěvníky hlavního města, ale především samotné taxikáře včetně těch, kteří se k akci nepřipojí.

Odbory pojišťoven a bank vyhlásí stávkovou pohotovost

Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví na dnešním shromáždění v Praze vyhlásí stávkovou pohotovost. Důvodem je podle odborářů neochota zaměstnavatelů uzavřít se zaměstnanci kvalitní rámcovou kolektivní smlouvu. Svaz tvrdí, že mzdové podmínky jsou v příkrém rozporu se zvyšujícími se zisky, které banky a pojišťovny vykazují na úkor zaměstnanců. Důsledkem toho je podle nich i extrémní fluktuace v oboru. Svaz doporučil svým vyjednávačům, aby chtěli v příštím roce zvednout platy pro zaměstnance o 15 procent. Návrhy zaměstnavatelů na zvýšení mezd ale často jen kopírují inflaci. 

 

Články odjinud