3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Na dnešním jednání bude vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schvalovat svou demisi. Ministři končící koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL však budou probírat i běžnou agendu. Odmítnutí kandidáti na prezidenta mají dnes poslední možnost odvolat se k Nejvyššímu správnímu soudu. Jaké další události se dnes v Česku dějí?

Vláda dnes podá demisi, na programu má ale i běžnou agendu

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na svém dnešním jednání schválí svou demisi. Ministři končící koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL však budou probírat i běžnou agendu, například návrh na jmenování 52 lidí profesorem či nařízení upravující náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či nemoci z povolání. Demisi podává kabinet k rukám prezidenta, který následně vládu pověří vykonáváním funkce do jmenování nové vlády. Hrad v úterý oznámil, že šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jmenuje prezident Miloš Zeman premiérem 6. prosince, jeho menšinovou vládu o týden později.

Odmítnutí kandidáti na prezidenta mají poslední možnost odvolat se u soudu

Jedenáctka uchazečů o prezidentský úřad, jejichž přihlášky odmítlo ministerstvo vnitra, má dnes poslední možnost se odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Veřejně tento záměr dříve ohlásil jen jeden z nich, Josef Toman. ČTK sdělil, že odvolání podá dnes. Kromě kandidátů by se na soud mohli obrátit ještě občané, kteří je navrhli. Ministerstvo vnitra v pátek rozhodlo o registraci devíti prezidentských kandidátů, kteří podle něj splnili všechny zákonné podmínky nominace. Jejich připuštění k volbám už podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny zpochybněno být nemůže.

Smrtelná nehoda zablokovala dálnici D7 na pátém kilometru směrem do Prahy 

Dálnice D7 je kvůli tragické nehodě na pátém kilometru ve směru na Prahu uzavřena. U Středokluk se střetly osobní a nákladní automobil, kolizi nepřežil řidič osobního vozu, řekla ČTK policejní mluvčí Jana Dětská. Nehoda se stala kolem 6:00, osobní vůz narazil zezadu do kamionu. „Řidič osobního vozu utrpěl zranění neslučitelná se životem,“ řekla ČTK mluvčí. Na dálnici se tvoří kolony, řidiči mohou sjíždět u Buštěhradu nebo Středokluk a místo objet přes Kněževes. I na objízdné trase je pomalu jedoucí kolona.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud