Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Horní komora českého parlamentu se dnes bude zabývat peticemi proti elektronické evidenci tržeb a proti protikuřáckému zákonu. Očekává se, že oba požadavky alespoň částečně podpoří. Prezident Miloš Zeman pak zahájí schůzky s kandidáty na ministry vlády Andreje Babiše, do pondělka by chtěl přijmout všechny politiky, kteří v české exekutivě zasednou poprvé. Co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Senát se bude zabývat peticí proti EET

Senát se bude dnes dopoledne zabývat peticemi za zrušení elektronické evidence tržeb (EET) a za zmírnění protikuřáckého zákona. Očekává se, že oba požadavky alespoň částečně podpoří. Zrušení či korekci EET měly v programu mnohé ze stran, které se v říjnových volbách dostaly do Sněmovny. Senátoři navrhují, aby se EET nevztahovala na živnostníky, jejichž roční obrat nepřesáhne 750.000 korun. Senát by měl rovněž doporučit vládě, aby umožnila v restauracích zřídit oddělené kuřárny bez obsluhy. V malých barech, pivnicích či hospůdkách by pak měla nechat na jejich majitelích, zda v nich kouření povolí, či nikoliv, navrhnul horní komoře parlamentu její výbor pro lidská práva a petice.

Zeman dnes zahájí schůzky s kandidáty na ministry

Prezident Miloš Zeman se dnes na zámku v Lánech začne scházet s kandidáty na ministry, s kterými čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš počítá do své menšinové vlády. Prezident avizoval, že ode dneška do příštího pondělí postupně přijme všechny ministry, kteří budou ve vládě nováčky. To se týká devíti nových ministrů, pokračovat ve své roli naopak budou ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a také Martin Stropnický a Karla Šlechtová. Stropnického na místě ministra obrany vystřídá dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová a Stropnický se přesune na ministerstvo zahraničí.

Soud možná rozhodne v kauze vlakového neštěstí ve Studénce

Závěrečnou řečí dvou obžalovaných bude dnes u soudu v Novém Jičíně pokračovat projednávání železničního neštěstí ve Studénce, při kterém zemřelo osm lidí. Očekává se, že následně soud vynese rozsudek. Deseti obžalovaným hrozí za obecné ohrožení tresty od tří do šesti let vězení. Nehoda se stala v létě 2008, na železniční trať ve Studénce tehdy spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1