Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se setká s posledními třemi kandidáty na ministry, se kterými chce projednat jejich plány na jednotlivých rezortech. Do zámku v Lánech mají dorazit pravděpodobní ministři kultury Ilja Šmíd, školství Robert Plaga a zemědělství Jiří Milek. Jaké další zprávy by vás neměly minout? 

Prezident Zeman dnes ukončí schůzky s kandidáty na ministry

Prezident Miloš Zeman dnes ukončí schůzky s kandidáty na ministry. Dosud se v Lánech setkal se šesti adepty na členství v menšinovém kabinetu Andreje Babiše. Dnes odpoledne má v plánu přijmout poslední tři ministerské nováčky – do lánského zámku mají dorazit pravděpodobní ministři kultury Ilja Šmíd, školství Robert Plaga a zemědělství Jiří Milek. První kandidát je pozván na 13:00, poslední na 16:00. S dosavadními členy vlády se setkávat nebude. Schůzky s navrženými ministry Zeman zdůvodnil snahou se s nimi seznámit a prodiskutovat jejich záměry na jednotlivých ministerstvech.

Soud se začne zabývat kauzou muže, který zmanipuloval hru Bingo

Případ Pavla Fantyše, který byl v minulosti jako uprchlý odsouzen za zmanipulování televizní hry Bingo, dnes začne projednávat pražský městský soud. Muž v roce 1995 utekl do ciziny, dopaden byl letos v létě. Po převezení do Česka požádal o nové projednání případu. Za podvod by mu běžně hrozilo až deset let vězení, v původním líčení byl ovšem potrestán pěti lety odnětí svobody a soud nyní nesmí uložit přísnější trest. Podle obžaloby Fantyš podvodně získal nejméně 27 milionů korun. Do vysílání chodili výhry vyzvednout náhradníci, které sháněl prostřednictvím šestice mužů. Ti byli obviněni spolu s Fantyšem, soudy jim nakonec uložily podmíněné tresty. Nové řízení se jich týkat nebude.

ODS bude dnes hodnotit volby a řešit rozpočet

Širší vedení občanských demokratů bude dnes v Praze hodnotit výsledky říjnových sněmovních voleb a práce volebního štábu pod vedením šéfa sněmovního klubu strany Zbyňka Stanjury. Účastníci jednání vyslechnou také data o hospodaření strany v letošním roce a proberou návrh rozpočtu na příští rok. Ten začne pro občanské demokraty ostře - hned 13. ledna je čeká volební sjezd. V druhý den prvního kola prezidentských voleb se sejdou v Ostravě. Výsledky dosavadních nominačních konferencí napovídají, že předseda Petr Fiala má podobně jako první místopředsedkyně Alexandra Udženija pro pokračování ve funkci podporu. Na dosavadních pěti krajských konferencích získal nominace všude.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1