3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Česko bude mít novou vládu. Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje novou exekutivu premiéra hnutí ANO Andreje Babiše. Vláda šéfa hnutí ANO musí do měsíce získat důvěru parlamentu, tu zatím zajištěnou nemá. Ve středu končí studentské prezidentské volby, které se konají měsíc před volbami skutečnými. Kdo je ideální hlavou státu českých studentů bude jasné již v podvečer. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Zeman jmenuje Babišovu vládu, tu čeká první jednání

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne jmenuje jednobarevnou vládu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Kabinet následně poprvé zasedne k jednání, večer Babiš pak uvede prvních sedm ministrů do úřadu. Do měsíce bude muset vláda požádat Sněmovnu o důvěru, ANO se však zatím nepodařilo získat na svou stranu většinu poslanců. Ještě před jmenováním kabinetu se Babiš s kandidáty na ministry vydá do Lán, kde položí věnec k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Dopoledne se také členové nové vlády zúčastní zasedání výboru Sněmovny pro evropské záležitosti, který bude jednat o českém mandátu pro čtvrteční a páteční summit EU. Babiš na něm bude poprvé zastupovat Českou republiku.

Končí studentské prezidentské volby

Ve středu na českých středních školách končí první kolo studentských prezidentských voleb, akce organizované neziskovou organizací Člověk v tísni. Jak by česká mládež ve volbě nejvyššího ústavního činitele Česka hlasovala, bude zřejmé již vpodvečer. Ty opravdové prezidentské volby se uskuteční o měsíc později, 12. a 13. ledna. Favoritem je v nich sice současný prezident Miloš Zeman, nicméně do boje s ním jde mnoho vyzyvatelů. Největší šanci mají podle sázkových kanceláří Jiří Drahoš, Michal Horáček a Miroslav Topolánek.

Hokejisté hostí v pražské O2 areně Finsko

Duelem s Finskem před zaplněnou pražskou O2 arenou dnes vstoupí čeští hokejisté do Channel One Cupu, který bude turnajovou generálkou na únorové olympijské hry v Pchjongčchangu. Do branky týmu kouče Josefa Jandače by se měl postavit Dominik Furch, který vychytal v pondělí výhru Omsku v Togliatti 5:0 a dnes si může prožít první reprezentační start v sezoně. Případně bude připraven Patrik Bartošák. Z devítky hráčů, kteří chyběli kvůli programu v KHL na tréninku, by vedle Furcha měli nastoupit už jen obránce Vojtěch Mozík z Podolsku a útočník Lukáš Radil ze Spartaku Moskva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud