3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Hnutí ANO dnes uzavře předvánoční část vyjednávání o podpoře či toleranci své vlády. Během dne bude jednat s SPD Tomia Okamury a s Piráty, naplánovaná jednání s TOP 09 Babiš zrušil. Bankovní rada ČNB pak oznámí své rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb, analytici očekávají jejich zachování na současné úrovni, byť zvýšení by velkým překvapením nebylo. Co dalšího se dnes děje v Česku? 

ANO dnes uzavře předvánoční jednání o podpoře své vlády

Dopoledními schůzkami s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a Pirátů bude dnes hnutí ANO pokračovat v sérii jednání o podpoře či toleranci své menšinové vlády. Rozhovory přeruší vánoční svátky, po Novém roce pak budou pokračovat do 10. ledna, kdy by měla vláda premiéra Andreje Babiše předstoupit před Sněmovnu s žádostí o důvěru. ANO začalo jednat s ostatními stranami v úterý, den po schválení návrhu programového prohlášení Babišovy vlády. Dnešní plánované jednání s TOP 09 hnutí ANO z časových důvodů zrušilo a bude hledat nový lednový termín schůzky.

Bankovní rada ČNB dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů ponechá úrokové sazby beze změny a zvýší je nejspíše až na svém únorovém zasedání. Rozhodnutí ale bude podle některých analytiků těsné. Měnového zasedání se dnes zúčastní všech sedm členů bankovní rady. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška bude rada určitě hlasovat o zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. „Přesto si myslím, že většina členů podpoří zachování sazeb na stávající úrovni. Takový scénář je v souladu s predikcí, kterou ČNB zveřejnila v listopadu, kdy byly sazby naposledy zvýšeny," uvedl.

Anketa Sportovec roku pozná nového krále či královnu

Na slavnostním večeru v pražském hotelu Hilton bude dnes večer vyhlášen vítěz novinářské ankety Sportovec roku. Ta letos nemá výrazného favorita, ale na trůn by se mohla vrátit žena. V desítce nominovaných je pět mužů a stejný počet žen. O křišťálovou korunu se z mužů uchází rychlostní kanoisté Josef Dostál a Martin Fuksa, veslař Ondřej Synek, oštěpař Jakub Vadlejch a sportovní lezec Adam Ondra. Mezi ženami pak biatlonistka Gabriela Koukalová, tenistka Karolína Plíšková, trojnásobná vítězka ankety rychlobruslařka Martina Sáblíková, dvojnásobná Sportovkyně roku oštěpařka Barbora Špotáková a snowboardistka i zároveň lyžařka Ester Ledecká.

 

 

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.