Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se ve čtvrtek sejdou poprvé od voleb. Projednávat budou programové prohlášení vlády Andreje Babiše, ke kterému mají zbylé dva subjekty tripartity výhrady. Vládu dnes rovněž jedná první jednání s hejtmany sdruženými v Asociaci krajů. Co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Poprvé od voleb se sejde tripartita

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a Babišovy vlády se dnes poprvé sejdou na společném jednání. Tripartita by se měla zabývat návrhem programového prohlášení menšinového kabinetu ANO. Odboráři i podnikatelé v textu vidí pozitivní body, mají ale i řadu výhrad. Odbory kladně hodnotí například záměr upravit penze a minimální mzdu, vadí jim však mimo jiné slibované snižování odvodů a rychlé vydávání pracovních povolení cizincům. Zaměstnavatelé pak vítají slib dobudovat jaderné elektrárenské bloky, podle nich by vláda měla ale také rozhodnout třeba o termínu přijetí eura. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula už dřív řekl, že by za menšinového kabinetu význam odborů a tripartity mohl výrazně vzrůst.

Babišovu vládu čeká jednání s hejtmany

První setkání s hejtmany sdruženými v Asociaci krajů čeká dnes ministry vlády premiéra Andreje Babiše. Podle Úřadu vlády se bude na dopoledním jednání hovořit o návrhu programového prohlášení kabinetu, financích, bezpečnosti, dopravě, sociálních věcech či zdravotnictví. Asociace krajů v prosinci spolu se Svazem měst a obcí vyzvala vládu, aby bezprostředně po svém jmenování řešila změnu zákona o střetu zájmů, financování sociálních služeb a oprav silnic druhých a třetích tříd. Kabinet se v návrhu programového prohlášení přihlásil k vyváženému, vícezdrojovému, spolehlivému a předvídatelnému financování sociálních služeb.

Olomoucký soud otevře případ pádu dítěte z vlaku

Olomoucký okresní soud dnes otevře případ tragické nehody, při níž předloni zemřela dvouletá dívka po pádu z vlaku na Olomoucku. Před soudem se budou zodpovídat z usmrcení z nedbalosti vlakvedoucí a průvodčí, hrozí jim rok až šest let vězení. Neštěstí se stalo před dvěma lety 24. července na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve směru na Prahu. Dívka vypadla podle obžaloby z vlaku ve chvíli, kdy byla s matkou a starší sestrou na toaletě. Podle výsledků vyšetřování Drážní inspekce vlak ze stanice v Olomouci odjel s neuzavřenými dveřmi, při rychlosti vlaku 111 kilometrů za hodinu se pak dveře samovolně otevřely a dítě vytáhly ven. České dráhy se s rodinou již mimosoudně vyrovnaly.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1