3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanecká sněmovna dnes bude hlasovat o důvěře kabinetu Andreje Babiše. Na schůzi přijde promluvit i prezident Miloš Zeman, přesto se však očekává, že vláda důvěru nezíská. Ministři Babišovy exekutivy se před jednáním Poslanecké sněmovny budou zabývat zdaněním církevních restitucí. Co dalšího se dnes v Česku děje? 

Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě

Poslanci se dnes sejdou na svém prvním letošním jednání, aby rozhodli, zda vysloví důvěru jednobarevné menšinové vládě Andreje Babiše. Vládu sice přijde podpořit prezident Miloš Zeman, i přesto je však téměř jisté, že nový kabinet důvěru poslanců nezíská. Vláda má zajištěny hlasy jen v klubu ANO, který má 78 ze 200 poslanců. Proti vládě naopak budou jednomyslně hlasovat komunisté, kteří původně zvažovali její toleranci. Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců. Pokud kabinet důvěru nezíská, podá demisi a prezident jej pověří vládnutím do jmenování nové vlády. Zeman už avizoval, že by ji opět sestavoval Babiš.

Vláda bude jednat o zdanění církevních restitucí

Především postoj vlády k návrhům zákonů ze Senátu a Sněmovny budou dnes formulovat ministři na schůzi, která se sejde ve Strakově akademii hned ráno před hlasováním dolní komory o důvěře menšinovému kabinetu. Jednobarevná vláda šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se vyjádří například k návrhu komunistů na zdanění finanční části církevních restitucí. Premiér Andrej Babiš již dříve plán podpořil, pro je i hnutí SPD Tomia Okamury. Zdanění náhrad je jednou z podmínek KSČM pro toleranci Babišova kabinetu. Kabinet se dnes rovněž vysloví k návrhu Senátu na vynětí sociálních ústavů, nemocnic a části ambulancí z plánu na další zavádění elektronickou evidenci tržeb.

Statistici zveřejní data o prosincové inflaci

Český statistický úřad dnes bude informovat o vývoji prosincové inflace. Analytici odhadují, že meziroční inflace v prosinci zřejmě zpomalila na 2,4 procenta z listopadových 2,6 procenta. Průměrná míra inflace za celý loňský rok by pak měla být na úrovni 2,5 procenta. „V meziročním pohledu dále zmírňoval efekt zdražujících potravin. Míra inflace se tak shora přibližuje inflačnímu cíli České národní banky. Ta však i tak na svém únorovém měnově-politickém zasedání přikročí ke zvýšení úrokových sazeb,“ predikoval hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud