Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Babišova vláda včera nezískala od poslanců důvěru. Očekává se, že kabinet dnes podá demisi. Poslanci možná budou hlasovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Omezení jejich poslanecké imunity včera doporučil i Mandátový a imunitní výbor Sněmovny. A co dalšího se dnes v Česku děje?

Babišova vláda bez důvěry pravděpodobně podá demisi

Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše včera nedostala důvěru Sněmovny a dnes se očekává její demise. Kabinet podpořilo pouze 78 poslanců hnutí, proti bylo 117 poslanců všech ostatních stran. Babišova vláda v demisi v úřadu zůstane do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že jednáním o vzniku vlády pověří opět Babiše, před jeho jmenováním premiérem ale bude chtít zaručené hlasy 101 poslanců, kteří nový kabinet podpoří. Podle Zemanova vyjádření by vláda v demisi mohla být i několik měsíců.

Poslanci by mohli hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka

Sněmovna by dnes mohla rozhodnout o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka trestnímu stíhání. Přestože na programu poslanců se tento bod dnes nevyskytuje, několik zákonodárců jej chce navrhnout k projednávání. Mandátový a imunitní výbor včera oznámil, že jeho členové odhlasovali doporučení Sněmovně Babiše a Faltýnka ke stíhání vydat. Pro vydání lídrů hnutí hlasovalo 11 členů mandátového a imunitního výboru, tedy představitelé všech stran kromě ANO. Všech osm členů hnutí ANO ve výboru se hlasování zdrželo. Policie o vydání mužů žádá kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek před jednáním výboru o vydání požádali. Poslanecký klub ANO ale následně oznámil, že bude hlasovat proti vydání obou politiků.

Chodníky a silnice jsou namrzlé, meteorologové varují před náledím

V celém Česku se bude v noci na středu místy tvořit náledí nebo zmrazky, varují meteorologové. Výstraha, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí do středečních 09:00, hlavně ve druhé polovině noci a ráno. Po sněhových, smíšených a v Čechách i dešťových srážkách jsou silnice a chodníky mokré, do Česka zároveň od západu proudí chladný oceánský vzduch. Počasí potrápilo Českou republiku už včera. Sněžení a silný vítr od rána na mnoha místech komplikovaly dopravu, policisté řešili desítky nehod. Havárie nebo sníh zůstávající na vozovce zastavily provoz na několika dálnicích. Na jižní Moravě vyhlásili v dopravě kalamitní stav.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1