3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Babišova vláda včera nezískala od poslanců důvěru. Očekává se, že kabinet dnes podá demisi. Poslanci možná budou hlasovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Omezení jejich poslanecké imunity včera doporučil i Mandátový a imunitní výbor Sněmovny. A co dalšího se dnes v Česku děje?

Babišova vláda bez důvěry pravděpodobně podá demisi

Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše včera nedostala důvěru Sněmovny a dnes se očekává její demise. Kabinet podpořilo pouze 78 poslanců hnutí, proti bylo 117 poslanců všech ostatních stran. Babišova vláda v demisi v úřadu zůstane do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že jednáním o vzniku vlády pověří opět Babiše, před jeho jmenováním premiérem ale bude chtít zaručené hlasy 101 poslanců, kteří nový kabinet podpoří. Podle Zemanova vyjádření by vláda v demisi mohla být i několik měsíců.

Poslanci by mohli hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka

Sněmovna by dnes mohla rozhodnout o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka trestnímu stíhání. Přestože na programu poslanců se tento bod dnes nevyskytuje, několik zákonodárců jej chce navrhnout k projednávání. Mandátový a imunitní výbor včera oznámil, že jeho členové odhlasovali doporučení Sněmovně Babiše a Faltýnka ke stíhání vydat. Pro vydání lídrů hnutí hlasovalo 11 členů mandátového a imunitního výboru, tedy představitelé všech stran kromě ANO. Všech osm členů hnutí ANO ve výboru se hlasování zdrželo. Policie o vydání mužů žádá kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek před jednáním výboru o vydání požádali. Poslanecký klub ANO ale následně oznámil, že bude hlasovat proti vydání obou politiků.

Chodníky a silnice jsou namrzlé, meteorologové varují před náledím

V celém Česku se bude v noci na středu místy tvořit náledí nebo zmrazky, varují meteorologové. Výstraha, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí do středečních 09:00, hlavně ve druhé polovině noci a ráno. Po sněhových, smíšených a v Čechách i dešťových srážkách jsou silnice a chodníky mokré, do Česka zároveň od západu proudí chladný oceánský vzduch. Počasí potrápilo Českou republiku už včera. Sněžení a silný vítr od rána na mnoha místech komplikovaly dopravu, policisté řešili desítky nehod. Havárie nebo sníh zůstávající na vozovce zastavily provoz na několika dálnicích. Na jižní Moravě vyhlásili v dopravě kalamitní stav.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud