Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Hnutí ANO Andreje Babiše dnes bude jednat se stranou Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Lídři obou uskupení budou diskutovat o tom, zda se jim podaří nalézt společné body zájmu mezi volebním programem SPD a programovým prohlášením vlády Andreje Babiše. Poslanci se mezitím budou zabývat elektronickými recepty, následně novou vládu premiérově podrobí svým interpelacím. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Babišovo ANO dnes bude jednat s Okamurou

Představitelé hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie chystají na dnešní večer schůzku. Podle šéfa SPD Tomia Okamury přijdou vyjednavači jeho strany na jednání s podrobným rozborem svého programu a programového prohlášení vlády Andreje Babiše, jejich souladu a možných kompromisů, na které by byli případně ochotní přistoupit. Okamurova SPD patří mezi strany, které apriori neodmítají spolupráci s ANO. Okamura v úterý vyjádřil připravenost jednat s ANO o programu, resortech i koalici. Kabinet pak navzdory negativním stanoviskům vládních legislativců vyšel SPD vstříc a neodmítl dvě její novely.

Poslanci by se měli zabývat elektronickými recepty

Poslanecká sněmovna by se dnes měla zabývat elektronickými recepty, odpoledne pak poslance čekají pravidelné ústní interpelace na členy vlády. Nově by měli dotazům poslanců čelit premiér Andrej Babiš a ministři jeho kabinetu. Úprava elektronických receptů by se měla dostat do vládní technické novely lékového zákona. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce, aby lékaři nebyli letos pokutováni za to, že místo povinného elektronického receptu vydají papírový předpis. Sněmovní zdravotnický výbor jeho pozměňovací návrh podpořil, novelu by tak měla dolní komora poslat do závěrečného schvalování.

V Brně projednají hejtmani dotace i platy zdravotníků a řidičů

Hejtmani dnes na setkání v Brně projednají financování platů a mezd ve zdravotnictví i v oblasti dopravy. Tématem jednání ale budou i peníze na rekonstrukce silnic nižších tříd a státní a evropské dotace. Rovněž se setkají i se zástupci Svazu měst a obcí ČR. Kraje dlouhodobě řeší podporu od státu na rekonstrukce silnic nižších tříd, které mají ve správě, a v poslední době i platy řidičů linkových autobusů. Vláda jim od minulého roku zvedla minimální mzdu. Peníze na to mají zajistit právě kraje, které pak dostanou od vlády více peněz na rekonstrukce silnic nižších tříd.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1