Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes na Hradě předá demisi vlády. Vítěz voleb Babiš pro svůj kabinet nedokázal sehnat důvěru v parlamentu, nicméně prezident Zeman již avizoval, že jej pověří sestavením nové vlády znovu. Na podporu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše se dnes uskuteční desítky koncertů po celé České republice. Co dalšího se dnes v Česku děje?

Babiš na Hradě předá demisi vlády

Prezident Miloš Zeman dnes před polednem na Pražském hradě přijme demisi kabinetu Andreje Babiše. Zároveň ho však plánuje pověřit dalším jednáním o sestavení nové vlády. Babišova menšinová vláda schválila demisi minulý týden ve středu, pět týdnů po jmenování. Reagovala tak na hlasování Sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí. Prezident přijme demisi a pověří Babiše sestavením nové vlády dva dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb, hnutí ANO i Babiš v nich Zemanovi vyjádřili podporu.

Na podporu Drahoše se uskuteční desítky koncertů

Na podporu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše se dnes po celé České republice uskuteční téměř tři desítky koncertů. Naplánovány jsou například v brněnské hudební kavárně Stará Pekárna, v pražském Lucerna Music Baru, v Českých Budějovicích či v Liberci. Seznam hlavních dnešních akcí i doprovodných událostí je na internetové stránce www.spolecnetodame.cz. Koncerty podle spoluorganizátora akcí Robina Suchánka vznikají spontánně díky dobrovolnickým skupinám na sociálních sítích.

Zástupci ANO budou jednat s ODS a s lidovci

Zástupci hnutí ANO se dnes odpoledne sejdou s představiteli ODS a KDU-ČSL k jednání o povolebním uspořádání. V uplynulých dnech ANO podobně jednalo s ČSSD, SPD a KSČM. Občanští demokraté i lidovci jsou k výsledku jednání skeptičtí. Občanští demokraté považují za nemožné, aby ANO hledalo programové průniky současně s ní a s komunisty. Lidovci zase vylučují vstup do vlády, ve které by byla trestně stíhaná osoba. Hnutí ANO však trvá na tom, že premiérem bude jeho předseda Andrej Babiš, přestože čelí obvinění z podvodu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link