Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka bude řešit se šéfy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ceny mobilních datových služeb a stávající kompetence obou orgánů. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat na domácí scéně?

Sobotka projedná ceny dat

Na setkání premiéra Bohuslava Sobotky s předsedy ČTÚ a ÚOHS budou hlavním tématem ceny mobilních datových služeb. Předsedu vlády ale bude zajímat také to, zda stávající kompetence obou orgánů jsou dostačující, aby dokázaly ochraňovat zájmy spotřebitele. „Také mne budou zajímat jejich konkrétní plány v této oblasti tak, abychom pokračovali v tlaku na snížení cen za mobilní data a abychom u nás nastavili podobně výhodné podmínky pro spotřebitele, jako tomu je v dalších členských státech Evropské unie,“ nechal se slyšet premiér. Podle ČTÚ by mohly operátory ke snížení velkoobchodních cen přinutit vyšší sankce. Ty se v současnosti udávají v řádu jednotek milionů korun, do budoucna by se mohlo jednat o procenta z ročního obratu.

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí 17 000 kachen

Na farmě v jihočeské Blatné veterináři za pomoci armády likvidují 17 300 kachňat chovaných ve firmě Blatenská ryba. Podle jednatele společnosti Jiřího Bláhy firma zlikviduje celý chov kachen. Není to poprvé, co firma počítá ztráty: K odhalení nákazy došlo i na její pobočce v Řitovízi koncem ledna. „Vzhledem k opakovanému zjištění výskytu nákazy v našem chovu a po důkladné úvaze, ale hlavně vzhledem k tomu, že se nezjistila jednoznačná příčina nákazy, bylo rozhodnuto o likvidaci celého chovu kachen u naší firmy, a to i přes značné ekonomické ztráty,“ řekl Bláha. 

Sparta bude hrát finále Ligy mistrů

Hokejová Sparta Praha se dnes představí v Göteborgu na ledě švédské Frölundy v utkání o trofej pro vítěze hokejové Champions League. Český tým je prvním celkem mimo Finsko a Švédsko, který se kdy dostal do finále prestižní soutěže, která byla obnovena před třemi lety. Domácí celek Indians bude obhajovat před vyprodaným hledištěm prvenství z loňského roku a potřetí za sebou si zahraje finále. Frölunda v posledních zápasech ukazovala kolísavou formu. Zatímco zkraje sezony se jí dařilo, v poslední době si připsala hodně ztrát. „Uvidíme, s čím na nás Frölunda přijde, jestli budou pokračovat v aktivní hře nebo více taktizovat. Těžko odhadovat předem. Ale já věřím tmu, že pokud kluci dodrží to, co chceme hrát, tak šance vždy je,“ prohlásil trenér Sparty Jiří Kalous.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link