Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Hnutí STAN bude jednat o volební koalici s lidovci a u plzeňského soudu projednávajícího případ muže, který se chtěl přidat k organizaci Islámský stát, budou dnes vypovídat znalci. Jaké další zprávy z Česka se dnes vyplatí sledovat?

V případu muže, který se chtěl přidat k IS, budou u soudu vypovídat znalci

U soudu v Plzni pokračuje soud s Janem Silovským, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku za to, že se chtěl loni přidat k samozvanému Islámskému státu v Sýrii. U soudu by dnes měli vystoupit znalci z oborů psychologie, psychiatrie a výpočetní techniky. Dvaadvacetiletému muži ze Spáleného Poříčí hrozí 12 až 20 let vězení a soudce nevyloučil ani zpřísnění kvalifikace na přípravu zločinu teroru, kde hrozí až doživotí. Rozsudek by mohl padnout už zítra.

STAN bude jednat o volební koalici s lidovci

Vedoucí představitelé hnutí Starostové a nezávislí (STAN) projednají nabídku KDU-ČSL jít do říjnových sněmovních voleb jako koalice. Předseda STAN Petr Gazdík už dříve myšlenku uvítal a utvoření koalice se zamlouvá také řadě krajských představitelů hnutí. Rušno dnes bude také u sociálních demokratů. Moravskoslezská ČSSD určí nominace do vedení strany, o kterých se rozhodne na březnovém sjezdu ČSSD. Funkci bude obhajovat premiér Bohuslav Sobotka, který má zatím jasnou podporu.

Na Jizerce spadla teplota k minus 20 stupňům Celsia

Mrazivou noc zažili obyvatelé Libereckého kraje. Na Jizerce v Jizerských horách meteorologové naměřili dokonce minus 20 stupňů Celsia. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic jsou silnice v kraji suché, místy může dopravu zkomplikovat mlha. Přes den se budou tepoty pohybovat od nuly do minus tří stupňů a stejně tomu bude i na ostatních místech České republiky. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744