Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Po letech odkládání se armádní muzeum na pražském Vítkově dočká nového hávu. Rekonstrukce za šest set milionů korun má začít letos, znovuotevření památníku je plánováno do roku 2020. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sejde s členy bankovní rady ČNB, jednat by měli i o ukončení devizových intervencí. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Armádní muzeum na pražském Vítkově čeká stamilionová rekonstrukce

Původně se počítalo, že by opravené muzeum mohlo být otevřeno v roce 2014 při stém výročí začátku 1. světové války. Plány ale byly odsouvány. Letos už vedení ministerstva obrany s opravou počítá. „Žižkovské armádní muzeum rekonstrukci nutně potřebuje. Práce začnou letos na podzim, hotovo bude v roce 2020,“ sdělil ČTK ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Celkem by rekonstrukce měla vyjít na 600 milionů korun.

Muzeum budou čekat některé zásadní změny. Zastřešena bude dvorana, čímž Vojenský historický ústav (VHÚ) získá další výstavní prostory, návštěvnický vchod bude nově vést do suterénu muzea. Změny se budou také týkat i jednotlivých expozic. Vedení VHÚ počítá, že muzeum by ve stávající podobě mělo fungovat do konce letošních prázdnin. Poté bude celkově vystěhováno, exponáty poputují do depozitářů v Lešanech. Do nich už bylo přesunuto i vše z žižkovských muzejních depozitářů.

Sobotka navštíví ČNB, s radou bude jednat o makroekonomice

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká dopoledne jednání s členy bankovní rady centrální banky. Probírat by měli makroekonomická témata. Očekává se zejména debata o diskutovaném ukončení devizových intervencí, které provádí ČNB od listopadu 2013 s cílem oslabit korunu. Bankovní rada ČNB předminulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.

Soud projedná odvolání v kauze tunelování papírny Neograph

Soud projedná odvolání v kauze tunelování papírny Neograph, kde dostal Vladimír Sitta mladší roční podmíněný trest a dvouletý zákaz činnosti. Vinným ze zneužití postavení v obchodním styku soud uznal i Sittova otce, v jeho případě však upustil od potrestání. Muži svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi v kauze údajně předražených jízdenek od Neographu pro pražský dopravní podnik. Vinu odmítají. Stíhání v minulosti označili za mstu lidí kolem Rittiga.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744