Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Na Pražském hradě se sejdou hejtmani v novém složení, zejména Moravu, ale i východ Čech, omezuje hustý smog, kvůli kterému omezují podniky výrobu, a u ostravského soudu budou muset vypovídat tamní politici v případu korupce a rozdělování veřejných zakázek přes lobbistu Dědice. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Hejtmani navštíví Hrad

Prezident Miloš Zeman se setká s novými hejtmany a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Půjde tak o první setkání šéfů krajů po loňských krajských volbách. Hejtmani by s prezidentem mohli jednat například o platech pro řidiče linkových autobusů, dotacích do regionů, opravách silnic nižších tříd nebo třeba o navyšování platů zdravotníků. Prezidenta prý bude zajímat i pohled nových hejtmanů na správu krajů. Zemana nyní navíc čekají další plánované návštěvy v krajích.

Smog trápí Moravu a část Čech

Moravu a východ Čech trápí hustý smog. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci už i v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, od pondělka se situace nelepší ani v Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji. Vysoká koncentrace prachu v ovzduší může způsobovat potíže zejména starším lidem, dětem a lidem s chronickými dýchacími potížemi nebo onemocněním srdce. Vystavovat by se neměli zvýšené fyzické zátěži. Některé podniky musely omezit provoz.

Ostravští politici u soudu

Krajský soud v Ostravě bude dál řešit případ lobbisty Martina Dědice. Údajně měl manipulovat s některými magistrátními zakázkami a ovlivňovat, kdo je získá. Jeho firma měla podle obžaloby dostat na úplatcích kolem 30 milionů korun. Dědic prý těžil z úzkých vazeb na ostravské politiky a šéfy městských podniků, mezi nimi i s exhejtmanem Miroslavem Novákem (ČSSD), jehož manželka pro Dědice pracovala nebo sociálními demokraty - poslancem Adamem Rykalou či bývalým primátorem Petrem Kajnarem. Politici půjdou dnes k soudu také vypovídat. Dědicovi hrozí až 12 let za mřížemi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744