Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Pražské letiště se muselo kvůli hrozbě bombou na dvě hodiny uzavřít a soud začne projednávat dědický spor exhejtmana Davida Ratha s jeho bratrem Michalem. Jaké další zprávy z domova se dnes vyplatí sledovat?

Anonym uzavřel letiště Václava Havla

Kvůli anonymní hrozbě bombou museli policisté na dvě hodiny evakuovat a uzavřít Terminál 2 pražského Letiště Václava Havla. Během prohlídky pyrotechniků nemohla letadla odlétat do zemí schengenského prostoru. Pyrotechnici ale žádné výbušné zařízení nenašli a kolem desáté hodiny večer se provoz vrátil do normálu. Škody budou letiště i aerolinky teprve vyčíslovat. Po pachateli pátrají kriminalisté.

Soud začne projednávat spor o dědictví mezi bratry Rathovými

Obvodní soud pro Prahu 6 začne řešit platnost závěti Ratmíra Ratha, který veškerý majetek odkázal svému mladšímu synovi a bývalému středočeskému hejtmanovi obžalovaného z korupce Davidu Rathovi. S tím však nesouhlasí jeho bratr Michal, který podal žalobu na neplatnost dokumentu. Otec se podle něj nikdy nezmínil, že by ho chtěl vydědit. Podle dřívějšího článku Mladé fronty závěť z roku 2014 obsahuje pouze jednu větu a poznámku, že byla sepsána při plném vědomí a bez nátlaku. Svědkem podpisu byla zdravotní sestra z chodovské kliniky, kde otec Ratmír i jeho syn David pracovali.

Počasí komplikuje dopravu a Česko trápí smog

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu si řidiči na řadě míst včetně Středočeského, Libereckého nebo Královehradeckého kraje od rána musejí dávat pozor na ledovku. Ve Zlínském kraji dopravu ráno zkomplikovala mlha. Díky dešti se však na řadě míst zlepšily rozptylové podmínky. Smogovou situaci dnes meteorologové odvolali v Plzeňském kraji. Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka byl odvolán signál regulace, během kterého musí továrny omezit výrobu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744