Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Platy řidičů autobusů v regionální dopravě dnes budou zástupci vlády projednávat s hejtmany i odboráři. Odboráři požadují zvýšení platů řidičů, které přislíbila vláda a kraje. Kvůli mzdám vyhlásili celostátní stávkovou pohotovost, o konání stávky mají rozhodnout tento týden. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Dopravci požadují vyšší platy

Minulou středu vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost. Vadí jim totiž, že v řadě krajů nedošlo ke slibovanému navýšení platů řidičů autobusů. Téma se dnes bude probírat na jednání tripartity i na jednání Asociace krajů s vládou. Podle toho se odboráři rozhodnou, zda dojde na stávku či nikoliv.

Povinná maturita z matematiky

Vláda bude diskutovat například o zavedení povinných maturit z matematiky na středních odborných školách a financích na opravy silnic. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že by kraje mohly dostat čtyři miliardy.

Vláda také probere návrhy na nové národní kulturní památky. Měla by mezi ně být zařazena například pražská Invalidovna, kterou se loni stát pokusil neúspěšně prodat. Kabinet se také vrátí k návrhu ministra průmyslu a obchodu na odkup těžební společnosti OKD státním podnikem Diamo. Proti je ministr Babiš, který preferuje převzetí soukromou firmou.

Pančovaný alkohol v likérce Drak

Před krajským soudem ve Zlíně by dnes měli vypovídat poslední dva svědkové v kauze lidí spojených s Likérkou Drak z Chvalčova na Kroměřížsku. Pokud nebude potřeba dokazování doplnit, mohly by zaznít závěrečné řeči. Obžaloba viní sedm osob v čele s majitelem likérky Pavlem Čanigou z toho, že obchodovaly s nelegálním lihem od podnikatele Radka Březiny. Státu tím způsobili škodu za více než miliardu korun. Rozsudek by mohl být vynesen v úterý. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744