Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

České národní parky čeká asi nejdůležitější hlasování o jejich dalším osudu. Pokud sociální demokracie vyhraje volby, zavede daňová pásma a Finanční správa plošně kontrolovat výnosy kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů nebude, říká Babiš. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Soumrak národních parků?

Poslanci rozhodnou o dalším osudu českých národních parků. Nová pravidla pro ochranu přírody a krajiny prosazují navzdory ministerstvu životního prostředí či ekologům a vědcům někteří senátoři. Jejich novela má dát výrazně větší prostor obcím. Kritici včetně stovek vědců se úpravě z pera horní parlamentní komory brání, mohla by prý vést až ke konci nejchráněnějších území. Senátní návrh přijde do Poslanecké sněmovny podpořit prezident Miloš Zeman, který prolomení ochranných zón podporuje.

Vyšší plat, více daní

Sociální demokracie představí další část svých představ o daňových změnách, na které láká voliče. Slibuje zavést čtyři daňová pásma pro zaměstnance a tři pásma sazeb daně podle ročního zisku pro firmy, uvádí Právo. Nejméně by měli platit lidé s platem do 30 tisíc korun, a to 12 procent ze superhrubé mzdy, naopak zaměstnanci s více než 50 tisícovými příjmy by odvedli státu 32 procent.

Kontroly dluhopisů nebudou

Plošné daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů nebudou. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to podle Deníku odmítl v dopisu pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který vicepremiéra vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila Finanční správa. Podle Babiše ale není nezdanění výnosů nezákonné, odkazuje se na Finanční správu, která spadá pod jeho rezort. V roce 2013 nakoupil Andrej Babiš dluhopisy své vlastní firmy Agrofert za skoro 1,5 miliardy korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744