Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci se budou zabývat novelou, která by měla usnadnit vydávání řidičských průkazů. Zájemci by nově nemuseli vše vyřizovat jen v místě svého trvalého bydliště, ale mohli by o nový řidičák nebo jeho výměnu požádat jakýkoli úřad s rozšířenou působností. A co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Poslanci budou jednat o novele, která by mohla usnadnit vydávání řidičáků

Poslance čekají pravidelné interpelace. Kromě toho by se mohli zabývat i novelou o vydávání řidičských průkazů. S návrhem přišel klub TOP 09 a Starostů. Nově by usnadnil vydávání i výměnu průkazů, kterou by lidé mohli uskutečnit na libovolném úřadu obce s rozšířenou působností. Nyní musí zájemce žádat o doklady jen v místě svého trvalého bydliště. Poslanci se možná také vrátí k debatě o ratifikaci pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování.

Premiéři Visegrádské čtyřky chtějí řešit rozdílnou kvalitu potravin v Evropě

Premiér Bohuslav Sobotka se ve Varšavě setká se svými kolegy z Visegrádské čtyřky. Jednat budou především o problému rozdílné kvality potravin na východě a západě Evropské unie. Země chtějí najít společné stanovisko před březnovým summitem EU. O svolání mimořádné schůzky požádala Bratislava po vyhodnocení testů, podle kterých nadnárodní potravinářské firmy na Slovensko často dodávají méně kvalitní výrobky stejné značky než na pulty obchodů v sousedním Rakousku.

V Čechách platí výstraha proti velmi silnému větru

Na Česko se žene silný vítr. Na západě republiky pocítí obyvatelé západní až jihozápadní vítr o rychlosti 8 až 12 m/s, místy s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), na horách dokonce až kolem 30 m/s (110 km/h). Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu pro devět krajů (Jihočeský, Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Praha, Středočeský, a Ústecký kraj). Lidé v těchto oblastech by měli zajistit okna, dveře, zabezpečit skleníky, stavební jeřáby a podobně.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744