Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka bude jednat s představiteli sněmovních stran. Probere s nimi zákon o elektronické komunikaci, který by měl v konečném důsledku vést ke snížení cen mobilních dat. Ministr Robert Pelikán pozastavil činnost šéfkontrolovi exekutorů. A Český statistický úřad zpřesní údaje o vývoji ekonomiky. Co byste dnes měli sledovat?

Sobotka bude jednat o mobilních datech

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ráno setká s představiteli sněmovních stran. Bude s nimi diskutovat o znění novely zákona o elektronické komunikaci i o možnosti jejího projednání v dolní komoře Parlamentu ve zrychleném řízení. Podle premiéra by novela měla vytvořit tlak na snížení cen mobilních dat. Právě jejich cena dat byla důvodem, proč Sobotka odvolal z funkce ministra průmyslu a obchodu svého spolustraníka Jana Mládka. Resort dočasně vede sám.

Šéfkontrol exekutorů má pozastavenou činnost

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Pelikán (ANO) v únoru pozastavil činnost šéfovi kontrolní komise exekutorů Milanu Makariusovi. Rozhodl tak kvůli obvinění, které proti Makariusovi policie vznesla loni v říjnu. Podle Pelikána šlo o úmyslný trestní čin, který souvisel s exekutorskou činností. Ministr to řekl Lidovým novinám. Podle deníku policie vyšetřuje organizovanou zločineckou skupinu kvůli podvodům a lichvářským praktikám. Makarius vinu popírá.

ČSÚ zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky

Český statistický úřad zveřejní zpřesněné údaje o vývoji české ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí a za celý loňský rok. Podle prvního předběžného odhadu z února růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,3 procenta z předloňských 4,6 procenta. Růst podle odhadu zpomalil i v loňském čtvrtém čtvrtletí, kdy HDP meziročně stoupl o 1,7 procenta, zatímco ve třetím čtvrtletí o 1,9 procenta. Za zpomalením loňského růstu stála podle analytiků především nižší investiční aktivita.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744