Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Dnes bude jednat vláda a projedná mimo jiné novelu zákona o sociálních službách, usedne také koalice ohledně dluhopisů Andreje Babiše a v Praze se radní budou zabývat budovou pro Slovanskou epopej. Co se dnes děje doma?

Vláda projedná příspěvky na péči

Vláda projedná novelu zákona o sociálních službách, podle níž by se mohl nejvyšší příspěvek na péči pro lidi, kteří se bez pomoci neobejdou, příští rok zvýšit z 13 200 na 19 200 korun. Norma také předpokládá, že rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku. Mezi sociální služby by se mohly zařadit paliativní péče a také klokánky a podobná zařízení.

Koalice opět projedná Babišovy korunové dluhopisy

Po dnešním jednání kabinetu se sejdou lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Premiér Bohuslav Sobotka se chce na koaliční radě znovu ptát, jak finanční správa prověřila zdanění výnosů z korunových dluhopisů. Současný ministr financí Andrej Babiš je v minulosti koupil od společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Babiš už dříve Sobotkovi napsal, že daňová správa se kontrolou možných daňových úniků v této souvislosti zabývat nebude. Sobotka to považuje za nedostatečné. Podle sněmovního rozpočtového výboru existuje podezření, že při emisích dluhopisů mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony.

Budova pro Slovanskou epopej

Pražští radní se dnes budou zabývat soutěží na návrh galerie pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Radní v minulosti již projednali materiál, který vybral jako nejvhodnější lokalitu pro stavbu galerie pozemek na Těšnově. Předmětem dnes projednávaného materiálu by mělo být schválení soutěže na návrh galerie na místě bývalého Denisova nádraží.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1