Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci by se měli zabývat daňovými záležitostmi ministra financí Andreje Babiše (ANO) a skupiny Agrofert, kterou nedávno převedl do svěřenského fondu. Bývalý šéf diplomacie Pražského hradu a nastávající český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček odlétá do Spojených států. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Babišovy daně tématem ve sněmovně

Diskusi o Babišových daních prosadil předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého se vicepremiér zveřejněním dokumentů o svých příjmech přiznal k daňovým podvodům. Ministr financí se už proti nařčení ohradil. Půjde, jak uvedl, jen o další šaškárnu. Pokračovat by měla i debata o někdejší privatizaci černouhelné společnosti OKD, jež se nachází v insolvenci. Ta zase míří na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jenž byl v době prodeje státního podílu ve firmě ministrem financí.

Hradní výměna

Hynka Kmoníčka ve funkci ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře vystřídá bývalý český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák. Mezi prvními úkoly Kmoníčka jakožto nového velvyslance ve Spojených státech bude příprava několika návštěv českých politiků, především setkání prezidenta Miloše Zemana s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě na konci dubna. Kmoníčkovu cestu do USA by mohla zkomplikovat sněhová bouře Stella, kvůli níž v pondělí na setkání s prezidentem Donaldem Trumpem neodletěla německá kancléřka Angela Merkelová.

Nový náměstek na ministerstvu průmyslu

Novým náměstkem pro elektronické komunikace na ministerstvu průmyslu se dle informací Lidových novin stane Marek Ondroušek, který dříve vedl odbor analýz a informací na Úřadu vlády. Působil také jako náměstek ministra pro lidská práva a legislativu. Agendu elektronických komunikací měl na ministerstvu průmyslu na starosti náměstek Lubomír Bokštefl, který ale na konci února skončil ve funkci, stejně jako ministr Jan Mládek (ČSSD).

Ministerstvo průmyslu a obchodu řídí od začátku března premiér Sobotka. Nového ministra podle informací ČTK navrhne prezidentovi republiky příští týden. Nejvážnějším kandidátem je podle médií dosavadní náměstek ministra Jiří Havlíček. Mezi uvažovanými jmény je ještě předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr a exministr Milan Urban.