Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Ministr financí Andrej Babiš bude s kolegy z dalších unijních zemí jednat o podmínkách tzv. reverse charge, které by vyhovovaly i Česku. Okamurův poslanec Holík byl slavit okupaci Krymu soukromě, sněmovna od něj dává ruce pryč. Sociální demokracie zatím nemá jméno, které by nasadila do boje o Hrad proti Miloši Zemanovi. Co by vám dnes nemělo uniknout?

Přeshraniční zdanění

Ministři financí zemí Evropské unie projednají způsoby využívání systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Mechanismus přeshraničního zdaňování tzv. reverse charge podporuje zejména český ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého jde o cestu k omezení karuselových obchodů. Ani kompromisní návrh ale nemá příliš velkou podporu v zemích EU.

Zákaz na Ukrajinu

Výlet poslance Jaroslava Holíka, který je ve sněmovně za Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie na Krym, kde oslavoval s Rusy výročí anexe, má dohru. Ukrajina českému zákonodárci zakázala na pět let vstup na své území. Podle předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD) se poslanec ruských oslav zúčastnil soukromě, nereprezentoval tedy Poslaneckou sněmovnu. Holík je tak dalším poslancem, který se dostal do hledáčku ukrajinské diplomacie. Ohradila se už loni proti cestě komunistů Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do Doněcku, který ovládají Rusové.

ČSSD hledá osobnost

O tom, koho vládní sociální demokraté podpoří coby kandidáta na příštího prezidenta, rozhodne vnitrostranické referendum. Strana buď podpoří současnou hlavu státu Miloše Zemana nebo mu naopak postaví soupeře. Nikdo takový se ale zatím alespoň podle poradce premiéra Bohuslava Sobotky a bývalého předsedy vlády Vladimíra Špidly zatím neobjevil. „Myslím, že osobností, které mohou konkurovat Milošovi Zemanovi, se najde relativně dost. Ale prozatím jsem v žádné diskusi v sociální demokracii nenarazil na žádné jméno, o kterém by se uvažovalo,“ prohlásil v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744