Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Premiér Sobotka prezidentovi Zemanovi navrhne nového ministra průmyslu a před olomouckým vrchním soudem stane Američan Kevin Dahlgren, který je nepravomocně odsouzený na doživotí za čtyřnásobnou vraždu svých příbuzných v Brně. Co se dnes děje v Česku?

Sobotka navrhne nového ministra průmyslu

Premiér Bohuslav Sobotka sdělí prezidentovi Miloši Zemanovi jméno adepta na post ministra průmyslu a obchodu. Nejčastěji se v souvislosti s funkcí spekuluje o dosavadním náměstkovi na ministerstvu Jiřím Havlíčkovi a předsedovi Správy státních hmotných rezerv Pavlu Švagrovi. Po odvolání Jana Mládka vede rezort sám Sobotka, který ale nehodlá resort nechat neobsazený až do voleb.

Američan stane před vrchním soudem v případu čtyřnásobné vraždy příbuzných

Olomoucký vrchní soud začne řešit odvolání v případu pětadvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena, který je nepravomocně odsouzený na doživotí za čtyřnásobnou vraždu svých příbuzných v Brně. Odvolací soud si před líčením vyžádal vypracování nového znaleckého posudku, který má osvětlit, zda byl Dahlgren při spáchání skutku příčetný. Kvůli případu Kevina Dahlgrena, který byl jako vůbec první občan USA vydán do Česka, se u soudu očekávají mimořádná bezpečnostní opatření i velký zájem médií.

Lidé se mohou rozloučit se zesnulým kardinálem Vlkem

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se dnes lidé mohou přijít poklonit zesnulému kardinálu Miloslavu Vlkovi. Ve věku 84 let podlehl těžké nemoci. Jeho rakev bude vystavena v kapitulním chrámu od 17 do 21 hodin. Další příležitost rozloučit se s kardinálem pak budou mít lidé v pátek v nedalekém kostele sv. Benedikta na Hradčanech. V sobotu se pak v katedrále sv. Víta uskuteční zádušní mše, po které bude jeho tělo pohřbeno do arcibiskupské hrobky. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744