Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Ministři se vrátí k projednávání novely o sociálních službách. Kabinet by měl taky potvrdit navýšení platů členů bezpečnostních sborů. Dopravní odboráři dnes určí konkrétní termín, kdy zahájí svoji stávku. A co dalšího se vyplatí dnes sledovat?

Vláda se vrací k novele o sociálních službách

Vláda se znovu vrátí k novele o sociálních službách, kterou ministři kvůli rozporům stáhli z posledních dvou jednání. K novele  má připomínky řada ministerstev, ombudsmanka, zaměstnavatelé i Národní rada zdravotně postižených. Ministerstvo práce posílá na jednání potřetí i materiál o zálohovaném výživném. Kabinet by měl potvrdit také dohodu ministrů vnitra Milana Chovance a financí Andreje Babiše o 10% zvýšení platů bezpečnostních sborů od letošního července.

Dopravní odboráři dnes určí termín stávky

Dopoledne zasedá předsednictvo Odborového svazu dopravy, které se bude zabývat stávkou šoférů autobusů. Odboráři by na něm měli stanovit den, kdy ke stávce dojde. Není ale jisté, že termín po jednání oznámí veřejnosti. Šéf dopravních odborů Luboš Pomajbík už dříve oznámil, že datum oznámí v zákonné lhůtě minimálně tři dny před vypuknutím stávky. To by v tomto případě připadalo na víkend, což řidiči považují za nevýhodný termín. Odboráři kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o navýšení nejnižší mzdy pro šoféry autobusů. Podle odborů dostali řidiči v některých krajích přidáno méně, než očekávali.

Soud projedná zmizení a pravděpodobnou vraždu tuneláře Říhy

Krajský soud v Liberci se začne zabývat případem vraždy Martina Říhy, který byl před 13 lety odsouzen za vytunelování kampeličky. Zakladatel První pražské družstevní záložny zmizel v dubnu 2004 a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Policie se domnívá, že se chvíli po svém zmizení stal obětí vraždy. V případu jsou obžalováni čtyři muži, tři za vraždu a jeden za pokus o krádež. Trojice pachatelů údajně Říhu před smrtí brutálně mučila, aby vyzradil, kde jsou stovky milionů, o které přišli klienti zkrachovalé kampeličky. Dokazování ale bude složité, Říhovo tělo se nikdy nenašlo.